Příznaky oparu rtu

Nepříjemné svědění či pálení, až bolest okraje rtu, kde se během několika málo hodin objeví zarudnutí a malé puchýřky – to jsou příznaky oparu. Puchýřky záhy praskají a vzniká tak bolestivá a mokvající ranka, která se následně pokrývá strupem. Hojení obvykle trvá 1-2 týdny, během nichž však stroupek často praská, krvácí a bolí. Místní projevy mohou být někdy doprovázeny i projevy celkovými v podobě zduření mízních uzlin, teploty a celkové nevolnosti. Přibližně každý čtvrtý až pátý člověk má vlastní zkušenost s těmito příznaky oparu rtu, často bohužel i opakovanou. Opar se může vyskytovat také na jiných místech obličeje - okolo nosních vchodů, na tvářích a očních víčkách. Bohužel byl zaznamenán i výskyt na genitálu nebo hýždích. Projevy jsou stejné a bývají bohužel velmi bolestivé. Po zhojení oparu na kůži může zůstat někdy i drobná jizva.

 

Co způsobuje opar rtu?

Příčinou je podobně jako ve známém sci-fi filmu vetřelec s odborným názvem Herpes simplex virus. Existují 2 typy tohoto viru – typ 1 způsobuje typický opar rtu, typ 2 pak opar v intimních částech našeho těla.  K prvotní nákaze typem 1 dochází zpravidla již v dětství přímým stykem s nemocným nebo kapénkovou infekcí od matky, příbuzných nebo od dětí. Odhaduje se, že v dospělosti je nakaženo až 80 % lidí. Po prvním kontaktu s virem se tvoří u většiny lidí protilátky, které nás před vznikem oparu chrání. Jejich hladina však může v průběhu života kolísat a přibližně u čtvrtiny nakažených dochází k opakované tvorbě oparu rtu. Virus u nakažených osob totiž přežívá v nervových uzlících a tiše čeká na svou další příležitost. Vlivem různých vyvolávajících faktorů se virus „probouzí“ a podél nervových vláken se dostává do příslušné oblasti kůže, kde  způsobí čerstvé projevy oparu. Provokačním faktorem bývá oslabení organismu, vyčerpání, horečnaté onemocnění, psychický stres, nadměrné slunění, u žen menstruace nebo těhotenství.

 

 

Jak se opar léčí?

Vakcína ani lék, který by definitivně zničil virus v našem organismu, dosud neexistuje. K dispozici je však lokální léčba v podobě antivirové látky zvané aciklovir. Aciklovir brání rozmnožování viru v napadených buňkách, a tím i dalšímu rozvoji oparu. Puchýřky by se nikdy neměly propichovat, postižené místo je vhodné vysušovat lihovým roztokem.  Pro dobrou účinnost léčby oparu je nutné splnit dvě podmínky. První podmínkou je včasná aplikace krému s aciklovirem - ještě před tím, než se na rtu objeví puchýřky, tedy v době svědění a pálení. Prvotní příznaky dokáže rozpoznat 60 % pacientů, kteří opary trpí opakovaně. Okamžitá aplikace krému může zastavit další rozvoj oparu. Druhou podmínkou je, aby aciklovir co nejrychleji proniknul kůží do postižených buněk. Jen tak může být přípravek dostatečně účinný. Průnik  zajišťuje pomocná látka propylenglykol. Důležitá je také koncentrace, ve které je propylenglykol v přípravku obsažen. Antivirový krém Zovirax obsahuje propylenglykol ve zvýšené koncentraci 40 %, která zajišťuje optimální vstřebání acikloviru a zkrácení doby hojení dle klinických studií až o 33 %. Pro včasnou aplikaci je nutné, aby ti, kdo opary trpí opakovaně, měli přípravek neustále u sebe. Zovirax je v lékárnách k dostání také v plastové pumpičce, která je na rozdíl od klasického balení krému v tubě pro tyto účely praktičtější.


MUDr. Klára Seifertová - kožní lékařka

Reklama