Trénink zaměstnanců
Bylo dokázáno, že pro lidský mozek je virtuální realita principiálně stejná jako skutečnost. To znamená, že schopnosti, které si v ní osvojíme, využijeme i v reálném životě. Navíc na rozdíl od normálního světa lze v tom virtuálním chybovat, aniž bychom někomu ublížili. Zcela zlomová je vylepšená realita v medicíně. Trénink se využívá i v oborech, kde jde o hodně peněz – například při práci s drahými materiály. Celý proces tréninku lze nahrávat, takže si své kroky můžete zpětně projít a analyzovat. Jak se říká – chybami se člověk učí.

v1.jpg
Foto: Pexels

Zatočí s fobiemi
Bojíte se výšek? Máme pro vás řešení. Vědci z Oxfordské univerzity zkoumali využití virtuální reality pro léčbu nejrůznějších fobií a došli k tomu, že digitální stimulace může pomoct lidem překonat jejich chorobný strach. Společně s klinickými i výzkumnými psychology byl vytvořen software, který léčí strach a úzkosti. Během několika sekund se prostřednictvím virtuálních brýlí přemístíte do malé uzavřené místnosti, do letadla nebo na balkon výškové budovy. Fobie se léčí postupným a opakovaným vystavením člověka zdroji strachu, který se učí postupně překonávat. Tak třeba – postavíte se na úzkou dřevěnou plošinu s nízkým zábradlím, uděláte jeden krůček vpřed, další týden druhý a časem se možná i podíváte dolů nebo vystoupáte ještě výš.

v2.jpg
Foto: DIVR Labs

Vybere vám šaty
S virtuální realitou začínají experimentovat také e-shopy. Chtějí umožnit zákazníkům vybírat zboží podobně jako v kamenné prodejně. Jak to funguje? Docela jednoduše – do aplikace nahrajete svého avatara čili virtuální podobu svého těla. Uvedete přitom – ideálně pravdivě – míry a váhu a můžete začít s módní přehlídkou. Avatar se vám ve vybraném oblečení otočí ze všech stran a vy si tak budete moci lépe představit, jak vám budou skutečné šaty, oblek či klobouk slušet. Nakupovat ve virtuální realitě by se již brzy mohl i nábytek nebo automobily. Program by zákazníka provedl jeho bytem a on by si mohl jednoduše zkusit, jestli se zvolený kousek do interiéru hodí, nebo ne. Podobně bude možné nasednout třeba do virtuálního modelu auta, a dokonce se v něm projet a vyzkoušet jeho simulované jízdní vlastnosti.

v4.jpg
Foto: Pexels

Dobrodružná výprava do minulosti či fantazie
Prostřednictvím virtuální reality se můžete také nechat „teleportovat“ do minulosti nebo do fantaskního světa. Nasaďte si brýle a projděte se magickou rudolfínskou Prahou, starým židovským hřbitovem nebo po Karlově mostě, kde pobíhají slepice, a ještě ani nestojí sochy. Virtuální projekt Golem, jenž pochází z dílny vývojářského studia DIVR Labs, si můžete vyzkoušet ve studiu, které se nachází v přízemí budovy hračkářství Hamleys v Praze v ulici Na Příkopě. Komu by procházka českou historií byla málo, může okusit i o něco větší dobrodružství. Ve hře Arachnoid se hráči ocitnou v roli průzkumníků, kteří jsou vysláni zpět v čase s úkolem obnovit komunikaci s výzkumnou stanicí hluboko pod zemí. Ze zdánlivě rutinní mise se stane doslova boj o přežití. A jak už název hry napovídá, společnost hráčům dělají hrůzostrašní pavouci.

v5.jpg
Foto: DIVR Labs

Hola hola, škola volá
V diskuzích o virtuální realitě často padá otázka, zda by mohla nahradit školy. Tento scénář nabídl film Ready Player One, který popisuje blízkou budoucnost, kde už vůbec neexistují kamenné školy, jak je známe dnes – místo toho se děti učí přes internet ve virtuálních třídách z domova. Podobný scénář napsal i sám život – koronavirová pandemie, která izolovala žáky na několik měsíců do domácích učeben. I když pro mnohé žáky je představa virtuální školy lákavá, podle odborníků však v brzké době nepříliš realistická.

v3.jpg
Foto: Pexels

Reklama