Zútulnit si v dnešní době svůj byt nebo dům, není zase takový oříšek. A nemusí vám k tomu dopomoci jen hřejivé deky nebo designové polštáře. I lahve vína už mohou snadno sloužit jako stylový doplněk interiéru. Tak schválně...

víno

Večírky pořádané doma jsou stále oblíbenější a oblíbenější a jejich hostitelé tak mají šanci blýsknout se jak svým domovem, tak i dobrým jídlem a pitím. A co by to bylo za party bez vína?! Právě to se řadí mezi jeden z nejoblíbenějších druhů alkoholu a dávno tomu, kdy se lahve raději schovávaly do tmavých koutů, nyní hrdě zdobí nejednu jídelnu nebo obývák zasazené do stylových a originálních stojanů. A jen pro zajímavost: průměrný Čech vypije ročně zhruba dvacet litrů vína. Konzumace vín archivních ustupuje a lidé dávají raději přednost vínům mladým.

víno

Pokud se na nákup takového interiérového doplňku chystáte, je vhodné řídit se několika radami, protože samotné skladování vína není sice žádná velká věda, přesto je potřeba dbát určitých zásad, aby se mu zbytečně nevytratila chuť, vůně a mnohé další důležité vlastnosti.

Tipy&rady

  • Lahve vína by měly být uchovávány ve vodorovné poloze, aby nevysychal korek. To ovšem neplatí u lahví, které už mají korek plastový nebo přímo šroubovací závit.
  • Bez ztráty svých dobrých vlastností se dají bílá vína za ideálních podmínek skladovat zhruba půl roku, červená pak rok. 
  • Klíčem k úspěchu je stálá teplota a vlhkost. Podle odborníků je ideální teplota pro skladování bílého a růžového vína mezi devíti a jedenácti stupni. Pokud nemáte sklep, je vhodné uchovávat je v ledničce, kde se dá nastavit optimální teplota. Vlhkost by se pak měla držet mezi 65 – 80 %.
  • Pozor na vzduch! Ten nutí víno stále pracovat a dříve tak stárnout a ztrácet své dobré vlastnosti. Čím méně vzduchu se k vínu dostane, tím lépe.
  • Stojany na víno jsou vhodné v případě, že neplánujete výstavbu samostatné vinotéky a patříte spíše mezi příležitostné „popíječe“ nebo ty, co mají doma standardně pár lahví pro případ náhody.

Podtrženo, sečteno

víno

Stojany na víno nejsou na dlouhodobé skladování vín značka ideál. Využijte je spíše jak stylový doplněk těšně před podáváním. U mnohých vín se totiž pro konzumaci doporučuje pokojová teplota, která je však pro trvalé uskladnění nevhodná. Klasický vinný sklípek můžete nahradit třeba mini verzí pod kuchyňskou podlahou (pokud bydlíte v domě). Různé police a zásuvky na víno jsou také skvělé pro uložení lahví v kuchyni nebo jídelně; používáte-li kuchyňský ostrůvek, ušetříte navíc ještě nějaký prostor. Úložný prostor pod schody je rovněž velmi praktický. Jen je třeba myslet na opatrné vyndávání láhví, aby nedošlo k jejich poškození.

wine

Jinými slovy: výběr je hračka. V dnešní době je tolik skvělých řešení. Konkrétně stojany seženete v mnoha různých provedeních a přesně taková, co dokonale doladí váš byt či dům.

Přečtěte si také:

Reklama