Také patříte k těm, kdo tráví vánoční prázdniny v teple svého domova a nebrázdí svahy našich hor? A také máte někdy pocit, že byste se rádi trošku provětrali, ale na vycházku do lesa se vám zrovna moc nechce? Pokud to nemáte příliš daleko, zkuste si udělat zimní výlet do dolnorakouského příhraničí mezi Poysdorfem a Laa an der Thaya.

Poysdorf je už na první pohled útulně působící městečko ležící na rakouské straně nedaleko Mikulova. Krajina se v této oblasti ještě příjemně a měkce vlní, než se úplně srovná, asi aby nabrala dech ke šplhání do alpských svahů. Ale tady je mírná a líbezná, navíc ležící na vápencovém podloží. A vápenec je měkký kámen, do nějž si rýpnete jedna dvě. Ne, nemusíte mít obavu, že vás chci pozvat k práci v lomu, ostatně nic takového zde ani nenajdete. Takové kutání ve skále se dá využít mnohem užitečněji – třeba pro stavbu sklípku, nejlépe vinného. A těch je v Poysdorfu a okolí opravdu požehnaně!

Procházka mezi vinicemi má v zimě zvláštní půvab. Barvy, jimiž krajina hýřila ještě před několika týdny, jsou nenávratně pryč, zbyla zde jen tmavá hněď země a spící vinné révy. A pokud se navíc vydaří počasí, vše je lehce ojíněné a z oblohy vrhá šikmé paprsky zimní sluníčko, určitě uznáte, že i toto roční období to s barvami “umí”.

Jenže je přece jen zima a po kratším či delším pobytu na čerstvém vzduchu začne mráz zalézat za nehty, těm méně teple oblečeným i kdovíkam jinam, a začnete přemýšlet, kde a jak se co nejrychleji a nejlépe zahřát. Nemáte-li s sebou termosku s čajem (případně i s něčím výhřevnějším), nezoufejte – tento kraj se vyznačuje nejen vinorodostí, ale i pohostinností, takže určitě naleznete hospůdku podle svého “gusta” i finančních možností. A když už jste se rozhodli posedět u dobrého jídla, rozhodně si k němu nechejte přinést některé z místních vín – třeba veltlín nebo zweigeltrebe – mohu vám zaručit, že určitě litovat nebudete. Tedy pokud zrovna nemáte tu smůlu a nemusíte usednout za volant plechového oře. Ale ani v takovém případě si nemusíte zoufat, městská vinotéka má otevřeno celý týden a tekutý suvenýr si můžete odvést s sebou.

Máte-li pocit, že je vám přece jen pořád zima, vydejte se dalších pár kilometrů západním směrem, sledujte ukazatele na Laa an der Thaya, městečko s poněkud zvláštním českým názvem Láva nad Dyjí. A když říkám sledujte, tak to myslím doslova, a přidávám ještě obezřetně, neboť ukazatele na rakouských “okreskách” by byly jistě skvělé pro formanské povozy, ale při rychlosti vyšší než patnáct kilometrů za hodinu je spolehlivě přehlédnete.

Takže pokud jste nezabloudili, máte se na co těšit: čekají na vás termální lázně – to není k zahození v žádné roční době, ale v zimě takový zážitek potěší možná dvojnásob.

A jsou to opravdové lázně, se vším, co k takovému podniku patří. Tak především velký krytý bazén plný teploučké minerálky, ve kterém si můžete jen tak zaplavat, nebo si užít různých atrakcí a potěšení, jako třeba vodního proudu, masážních trysek či bublinkových lehátek. Pokud máte tělo prohřáté, zkuste se “naložit” do venkovního bazénu s vodou slanou tak, že stačí jen ulehnout na záda a vznášet se zcela bez pohybu. A aby byl zážitek úplně dokonalý, čeká vás malé překvapení – jen když ponoříte uši pod hladinu, uslyšíte příjemnou relaxační hudbu.

Další lázeňskou atrakcí jsou místní sauny, vybrat si můžete ze široké nabídky a rozproudit krev třeba v parní lázni a následným poléváním ledovou vodou z dřevěné štoudve, případně si nechat promasírovat celé tělo.

Ani děti rozhodně nepřijdou zkrátka, dětský bazén je něco jako malý pohádkový vodní svět, i když musím přiznat, na mě té roztomilosti bylo poněkud příliš. Jenže mrňousové jsou spokojení, a navíc pod dohledem lázeňské “chůvičky”, takže rodiče nemusejí mít o své ratolesti při koupání a mokrém dovádění obavy.

Takže, pokud to pro vás není vysloveně z ruky, zkuste se někdy vypravit do těchto míst i v méně obvyklou roční dobu. Uvidíte, že i tenhle kousek světa má v zimě svůj půvab také co nabídnout.