Výstava Vína a destiláty má již celkem hezkou tradici a i díky ní pak můžete v oblíbených restauracích pít dobré nápoje. Veletrh s ušlechtilými moky je sice primárně určen pro odbornou veřejnost sestávající se z restauratérů a hoteliérů, kteří mají právě zde možnost ochutnat z tisíců vzorků vín a podle svého uvážení pak zásobit svoje podniky, ale milovníci dobrého vína si rozhodně také přijdou na své.

Pokud se ve vínu nevyznáte, ale pijete jej rádi, je právě tato výstava možná tím nejlepším startem, protože nikde jinde nemáte více možností seznámit se s tolika ochotnými odborníky jako právě zde. Když budete trpěliví vy, oni budou také a milerádi se s vámi podělí o svoje zkušenosti a pomohou vám zjistit, jaké víno je právě pro vás to nejlepší.

Dobrý nápad je také zastavit se u značek, které znáte, a poslechnout si celou legendu k vašemu oblíbenému vínu. Teprve potom můžete naplno docenit jeho veškeré kvality, o kterých jste možná předtím nevěděli. Zcela jistě na pražském výstavišti každý rok najdete australské vinařství Jakob´s Creek, kde vám příjemní číšníci rádi pomohou najít to, co vám nejvíce chutná.

Pochopitelně, že stálými hosty veletrhu jsou i další skvělé značky, které se snaží návštěvníkům předvést to nejlepší, co se na jejich vinicích urodilo. K opravdu úspěšným moravským vinařství patří například Micros-vín Mikulov, Chateau Valtice, Chateau Bzenec, Modrý sklep a mnoho dalších – u všech stánků tak můžete ochutnat a zároveň porovnat kvalitu třeba jen jedné odrůdy, kterou máte rádi. A že nic nepoznáte? Toho se nebojte, vinaři vám sami poradí, co byste měli ve víně najít.

Letošní ročník si ve třech dnech vzal za úkol představit tři země. První den byl věnován vinařům domácím, kteří se přijeli pochlubit se skvělými víny ze sklizně 2006, druhý den patřil Francii. Právě na ten se upírala pozornost médií, protože se měl dostavit herec Gerard Depardieu, aby představil vína z vlastních vinic, která se prodávají už i v Česku.

Depardieu patří mezi vyhlášené milovníky vinné révy, a tak se měl stát patronem francouzského dne. Bohužel, jak zlé jazyky předpokládaly, nedorazil. Byla to však jeho škoda, protože se mohl seznámit s vinařskou destinací, která se Francii vůbec nepodobá – tedy Moravou.

Třetí den patřil vínům z Bulharska. To se v posledních letech začíná řadit mezi největší producenty vína ve světě a díky levné pracovní síle a skvělým podmínkám si jejich vína získávají stále větší a větší oblibu. Dříve byla bulharská vína považována pouze ze průměrná, dnes již ale i odborníci čekají se zájmem na nový ročník, protože kvalita tamních vín roste doslova rok od roku.

Pokud jste to letos na veletrh nestihli, rozhodně nezoufejte, protože výstava se koná pravidelně každý květen. Pokud je vám ale taková doba na čekání dlouhá, stačí si najít některou z dalších vinařských akcí, kterých se koná po celé republice více než dost. Většina z nich se sice koná tam, kde vinná réva narostla, přímo na jižní Moravě, ale právě to může být skvělý důvod ke krásnému výletu. Ostatně, nemusí se přímo konat nějaká výstava, abyste se právě na slunném jihu České republiky dostali k výtečnému vínu.

Reklama