Premenstruační období

Do menstruace zbývá pár dní a na vás je lepší nemluvit. Nebo ještě lépe  - ve vaší blízkosti snad ani nedýchat. Kromě toho, že máte břicho jako vzducholoď, a dost možná vás bolí hlava a v podbřišku, jste neskutečně podrážděná. Nálada vám létá jako na houpačce, každou chvíli máte pocit, že je všechno špatně. A chuť od všeho utéct a plakat. Nebo hodně hlasitě křičet. To je jen zlomek z 300 popsaných symptomů takzvaného premenstruačního syndromu (PMS). Trpí jím až 70 procent žen. Nacházíte se právě v meziobdobí, kdy klesá hladina hormonu estrogenu a roste hladina progesteronu – proto nestálá nálada. A navíc ty chutě! Kolikrát se nemůžete rozhodnout, jestli spořádat tabulku čokolády, nebo si zajít na pořádnou pizzu.
5f6c5d38cd530obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Pokud to jen trochu jde, omezte na minimum sociální kontakty a nepodnikejte nic zásadního. Nastupující hormon progesteron nejen že vám kazí náladu, ale také zhoršuje kognitivní funkce. Zhoršuje se vám paměť, s rozhodováním je to na štíru, v prostoru se orientujete ještě hůře, než obvykle a vaše schopnost komunikace dostává taky pořádně na frak. Snažte se držet své negativní emoce a podrážděnost na uzdě a nepouštějte se do konfliktů. Za pár dní to už budete vidět jinak. A sex? Libido je na nule, nechte to na jindy.

Přichází menstruace

S menstruačním krvácením jako by mizela i vaše energie a síla. Kdyby vás tak někdo poslal do „červeného stanu“, kde byste byla osvobozená od všech povinností, jako tomu bylo u řady tradičních společenstev! Ženy tu sice při jejich dnech byly považovány za nečisté a musely se od ostatních oddělit, ale pochybuji, že by to některé z nich vadilo. V tomto období, kdy prudce klesají hladiny hormonů estrogenu a progesteronu, odpočinek skutečně potřebujeme.

  • Nepřemáhejte se a nenuťte tělo k vrcholovým výkonům. Potřebuje načerpat síly na novou fázi cyklu. Jste ale nesmírně senzitivní a citlivá, což pro některé ženy znamená, že si v období menstruace užívají skvělý sex a snáze dosahují orgasmu.

Mezi menstruací a ovulací

Menstruace je u konce a vaše tělo zaplavuje hormon estrogen. Jste jako znovuzrozená a máte pocit, že dokážete úplně vše, co si zamanete. A hned se do toho s vervou pouštíte. Bodujete v práci, do sportu se vůbec nemusíte nutit a v posteli jste za hvězdu. Sebevědomí z vás sálá a zpozorní i muži ve vašem okolí. Jste pro ně najednou daleko přitažlivější.

  • Je ten pravý čas na nové začátky a plnění větších výzev. Potřebujete se prosadit v práci? Toužíte po někom, ale ještě jste mu to nedokázala dát najevo? Chcete začít chodit do posilovny? Máte skvělou příležitost, vaše tělo i mysl jsou připraveny na vše.

Je tu ovulace

Každá jsme jiná, ale obecně nás od konce menstruace do ovulace dělí dva týdny. Jakmile se uvolní dozrálé vajíčko a vydá se na cestu do dělohy, zaplaví naše tělo mužský hormon testosteron. Ten vyšvihne libido na samý vrchol. Aby ne, když příroda potřebuje, aby právě v této chvíli došlo k oplodnění. S tím souvisí i touha pustit se do nových výzev. Nemusí to být jen miminko, jak chce příroda. Svou akčnost zúročíte i v práci, nebo ve sportu.

  • Máte otevřenou mysl, a tak se můžete pustit do řešení čehokoli. Od vztahů až po práci. Je ten pravý čas dělat životní rozhodnutí.

Poovulační fáze

Vrcholová fáze je za vámi a vás pomalu začíná ovládat hormon lásky a důvěry – oxytocin. Dala byste cokoli za to, abyste se mohla přitulit a nechat se celou noc hladit. Necháte se unášet svými pocity a začíná u vás vévodit spíš duševní stránka věci.
5f6c5d46a9047obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Pozvěte na kávu nejlepší kamarádku a proberte všechno od A do Z. Až se vrátíte domů, pohrajte si s dětmi, pak si napusťte vanu plnou voňavé pěny a v posteli se nechte partnerem hýčkat. To je scénář, který právě v téhle chvíli potřebujete. Musíte si všechno hezké načerpat do zásoby – blíží se totiž premenstruační období…

Čtěte také:

Reklama