Mé dceři Monice bude za pár týdnů patnáct let. Vždy jsme si spolu dobře rozuměly. Snažím se být Monice dobrá máma, ale taky kamarádka, co ji vždy vyslechne a poradí.

Zanedbala jsem preventivní prohlídky

Po rozvodu s manželem jsem měla plno práce, protože jsem zůstala na všechno sama. Pro nedostatek času jsem začala zanedbávat i sama sebe.

Na preventivní prohlídky u gynekologa jsem nezašla několik let. Neměla jsem přece žádné potíže, tak proč zbytečně ztrácet čas?

Diagnostikovali mi rakovinu děložního čípku

Když jsem po třech letech konečně navštívila paní doktorku, zažila jsem šok. Cytologické vyšetření ukázalo změny na děložním čípku. Diagnóza zněla: rakovina děložního čípku. Pak to šlo všechno hrozně rychle.

Prošla jsem si řadou speciálních vyšetření. Rakovina se dostala do stádia, kdy už nepomohlo jen odstranění děložního čípku. Během operace bylo třeba vzít i dělohu a mízní uzliny. Léčba byla pro jistotu ukončena ozařováním v kombinaci s malou dávkou chemoterapie.

Nechci, aby onemocněla i moje dcera

Nedovedete si představit ten strach, když nevíte, zda uvidíte jít svoji dceru do tanečních nebo na první rande.

V tomto těžkém období jsme se s dcerou ještě víc sblížily. Moc mi pomohla. Sama sobě jsem si tehdy slíbila, že pokud tohle všechno přežiji, udělám všechno pro to, aby moje dcera nemusela prožít to, co já.

Očkování předchází vzniku onemocnění

Proto jsem nechala své dítě očkovat proti rakovině děložního čípku. Minulý rok dostala Monika ve třech dávkách vakcínu Silgard, která je účinná proti čtyřem typům virů způsobujících zákeřnou nemoc.

Rakovinu děložního čípku způsobuje lidský papilomavirus (virus HPV), který je běžnější, než si myslíte. Ročně je u nás diagnostikováno okolo 1 000 onemocnění rakovinou děložního čípku. Očkování moji dceru ochrání navíc i před genitálními bradavicemi.

Teď skutečně chápu důležitost prevence. Už nechci riskovat, když vím, jak ochránit svou dceru. Udělejte to i vy. Podívejte se na VšeCoMůžu.cz, kde zjistíte podrobnější informace.

Reklama