Rozchody bývají různé, ale jen sotvakdy veselé. Obvykle nás mrzí, a to i v okamžiku, kdy víme, že společná cesta už možná není. Krach partnerského vztahu znamená minimálně pro jednu stranu zklamání, které může doprovázet také pocit osobního selhání. I proto někdy s povděkem přijmeme „milosrdnou“ lež jako důvod, proč to (zase) neklaplo. Ten druhý zkrátka nemá to srdce (anebo koule) říct pravdu. Jaké rozchodové fráze slýcháme nejčastěji?

lov1.jpg
Foto: Shutterstock

Zasloužíš si někoho lepšího

To je nejspíš i pravda, zvlášť pokud tuto větu slyšíte během rozchodu. Poté obvykle následuje prohlášení typu: mám pocit, že pro tebe nejsem dost dobrý… Pokud vám něco takového partner tvrdí, nejspíš vám nechce ublížit. Naoko se poníží, aby se sám cítil lépe. Obě strany ale stejně vědí, že je to lež.

Pokud si milující partner myslí, že si jeho protějšek zaslouží někoho lepšího, a opravdu mu na něm záleží, bude na svém zdokonalování usilovně pracovat. Udělá cokoli, co bude v jeho silách, aby si milovanou osobu udržel, a nebude ji krmit chabými výmluvami tohoto typu. Pokud se s takovou frází setkáte, je jasné, že vašemu (skoro) ex nejde o vás, ale o sebe.

Potřebuji prostor

Obvykle pak následuje další z chronicky známých frází: měli bychom si dát pauzu. Ten, kdo větu vysloví, dobře ví, že o pauzu nejde. A jeho partner/ka to tuší, jen se snaží uvěřit tomu, že vztah úplně nekončí.

Každý někdy potřebuje být sám, aby získal nadhled a vnitřně si potvrdil svou nezávislost. Ale to, že jste občas rádi o samotě ještě neznamená, že byste se měli s druhým rozcházet, alespoň ne v případě, že jinak všechno klape. Pokud se s vámi někdo „jen na čas“ rozejde, protože potřebuje prostor, berte to jako jasný signál, že už s vámi být nechce.

Potřebuji se teď zaměřit na sebe

Kdo kdy prohlásil, že když vstoupíte do vztahu, musíte na sebe přestat myslet? Partnerské soužití není synonymem sebeobětování - každý by měl mít svůj vlastní život. Šťastné partnerství neznamená obětování se druhému, ale zachování si své cesty, která vede ve stejném směru, jako cesta jeho protějšku.

Tvrzení, že vztah musí skončit, protože se ten druhý potřebuje víc soustředit sám na sebe, je jednou z nejstarších rozchodových frází. Jde o výmluvu, kterou lidé často používají v případě, kdy chtějí být svobodní, a zároveň nechtějí druhého úplně ztratit. Věří, že dveře k němu zůstanou stále pootevřené pro případ, kdy zjistí, že se už „nepotřebují soustředit sami na sebe“, a že single život není úplně to, co očekávali.

las.jpg
Foto: Shutterstock

Nejsem připraven/a na vážný vztah

Co je vážné? Kde je hranice ne-vážného vztahu, a jak poznáte, že jste ji překročili? Vztah je do určité míry „práce“, kterou chcete dělat, a život jako takový není jen o poznávání sebe sama. Toužíte poznat také svého partnera a sdílet s ním své pocity. Vztahy se stávají „vážnými“ v okamžiku, když jsou obě strany připraveny, aniž by to musely řešit.

Řada lidí se děsí „závazku“ a strach je tím, co mnoha vztahům škodí. Tvrdí-li partner, že ještě není připravený, jde často o jiný způsob, jak říct, že se bojí. Může mít strach z toho, že se otevře a druhý uvidí jeho nedostatky, bojí se zranění… Anebo si jen chce užívat single život a bojí se to říct naplno.

Není to tebou, je to mnou (a vím, že toho budu jednou litovat)

Jedno z nejčastějších prohlášení. Ten, který chce ze vztahu z jakéhokoli důvodu uniknout, se ani nesnaží vymyslet něco lepšího. Hraje hru na rozervaného jedince, který neví, co si sám se sebou počít. Aby dramatičnost svého vystoupení ještě zdůraznil, často přidá prohlášení, že už teď ví, jak toho jednou bude litovat. Protože – a je tu další častá věta – kdo s vámi jednou skončí, bude tím nejšťastnějším člověkem na světě.

Používejme běžnou logiku. Pokud někdo skutečně cítí, že jednou bude litovat, že vás ztratil, tak vás nikdy neopustí. Jde zčásti o sobecké prohlášení, které může dávat opuštěnému z partnerů zbytečnou naději do budoucna, že jeho ex prohlédne a vrátí se. Obvykle se tak ale nestane.

Čtěte také:

Zdroje: therichest.comthriveworks.com