Po několika letech jsem se sešel s kamarádkou z dětství. Seděli jsme spolu v čajovně a bavili se o životě. Zaujal mě její příběh, a tak jsem ji požádal, jestli by jí nevadilo, kdybych o něm napsal do magazínu. Souhlasila.

Veronika už přes deset let chodí s Vojtou. Seznámili se na trampu. Jsou zapálení turisti, jezdí na všemožná skautská setkání, festivaly, potlachy a kdo ví, co ještě…

Po asi čtyřech letech vztahu přišel Vojta s tím, že se mu líbí jedna z holek, která jezdí s nimi na čundr. Veronika to dlouho rozdýchávala, nějakou dobu to vypadalo na rozchod, ale Vojta se s Veronikou rozejít nechtěl.

„Možná to bude znít blbě, ale ty seš holka, se kterou chci strávit život. Jenom ti nedokážu být věrný,“ řekl tenkrát Vojta Veronice na rovinu a rozhodnutí nechal na ní.

„Trvalo mi to pár měsíců, než jsem si zvykla na ten pocit, že Vojta nespí jen se mnou. Ale přesvědčil mě, protože s Jarkou vážně jenom spal, nebyly v tom žádné jiné city, jen sex,“ přiznala mi Veronika.

Dneska jim to báječně klape dál. Vojta má stále jednu oficiální milenku, někdy o ní ví i ostatní z party, jindy ne. Veronika to neřeší, protože ví, že ke svým milenkám nemá Vojta žádné citové vazby, bere je jenom jako sexuální objekty. „Má prostě sexualitu oddělenou od citů, je to docela osvobozující pocit. Vím, že nemám důvod žárlit,“ vysvětlila mi Veronika. Sama by ale dalšího sexuálního partnera nechtěla.

Pokud si jako já myslíte, že takový životní styl může mít negativní vliv na sexuální prožitky Veroniky a Vojty, vyvedu vás z omylu. Veronika mi vysvětlila, že to tak není, spíš naopak. Dřív prý Vojta chtěl sex příliš často, nyní je to tak akorát.

„Jediné, co bych neskousla, je, kdyby po mně Vojta chtěl, abych spala s nimi dohromady,“ přiznala mi, „Vojta jednou něco takového naznačil a já to radikálně odmítla. Nevím, jestli někdy byl s více ženami najednou, a je mi to jedno. Nepátrám po tom.“

Zjišťovali jsme, jak se na takové vztahy dívají psychologové. Ženy bývají prý nečekaně často k milenkám svých mužů tolerantní. Pokud v budoucnu nezačne Veronice Vojtova sexuální svobodomyslnost vadit, je z psychologického hlediska všechno, jak má být. „Jakákoli forma soužití, která vyhovuje oběma partnerům, je v pořádku,“ tvrdí například klinická psycholožka Zdeňka Sládečková z Klubu Diana.

Oficiální milenky a milenci jsou poměrně běžný jev, který sahá hluboko do historie. Své veřejné milenky měli i králové, z nichž nejslavnější se stala asi markýza de Pompadour, milenka francouzského krále Ludvíka XV. Na naší dnešní politické scéně se již léta pohybuje lékař David Rath, který má za oficiální milenku svoji sousedku Renátu Horkou. Ani umělci nezůstávají pozadu. Například Gábina Osvaldová a Ondřej Soukup jsou sice stále manželé, ale každý z nich má své veřejně známé partnery. Gábina Mirka, zvaného Bulhara, a Ondřej zpěvačku Lucii Šoralovou.

Mohla byste žít v podobném vztahu?