Exoticky krásná tvář a temperament – to se vybaví většině z nás, když padne jméno Zora Jandová. Ve skutečnosti je tahle maminka dvou dcer stejně půvabná jako na filmovém plátně či divadelním jevišti. I když má v poslední době nabitý program, během našeho rozhovoru působila nečekaně vyrovnaně a klidně.

Vypadáte výborně, jak to děláte?

Hodně spím, piju hodně vody. Rozhodla jsem se totiž, že tady budu do 140 let. Teď jste mě teda zastihla těsně po skončení puberty - to jsou ty holky nejhezčí. Samozřejmě žertuju – něco dělají geny, něco tai-či, taky dobrá kosmetika – ten výsledek je vlastně mix toho všeho. Taky je fakt, že se říká, že po třicítce si člověk za svůj obličej může sám a je jedno, jestli je to ženská nebo chlap.

Je o Vás známo, že se věnujete tai-či. Co dalšího děláte pro svou fyzickou kondici?

Před půl rokem jsem začala dělat břišní tance. Chodím několikrát týdně na soukromé hodiny k Janě Baudisové, zajímá mě hlavně indický tanec. Oproti tai-či, které je jako bojové umění hodně asexuální, je orientální tanec práce s trochu jinou formou energie. Prostě jednoduše řečeno, když tančím, připadám si hodně žensky a všem ženám to vřele doporučuju.

Se Zdenkem Mertou žijete už velmi dlouho, co myslíte, že je předpoklad pro takovýhle svazek?

Jsme spolu přes 27 let, manželé asi teprve 17 let. Není to žádná věda, musíte si vzít někoho s podobnou náturou, jako má Zdenek, on je absolutně nepohádatelný, navíc obrovsky velkorysý. Vyžaduje obrovskou míru svobody, a tím pádem ji dokáže dát. Zároveň má ale ve mně velkou důvěru. A to je v naší profesi hodně důležité, protože oba potkáváme a potřebujeme potkávat múzy a různé zdroje inspirace. Kdybychom ale měli za vším hned vidět konec našeho vztahu, tak to bychom spolu vůbec nevydrželi. Tohle je třeba těžko pochopitelné pro lidi, kteří se v naší branži nepohybují, za vším hned vidí příležitost k hříchu, ale toho je podstatně míň než to z vnějšího pohledu vypadá.

Určitě vás mnoho mužů obdivuje, jak se s tím vyrovnáváte?

Měla jsem vždycky nízké sebevědomí, respektive sebejistotu. Já si dlouho připadala velmi ošklivá a nežádoucí. Vždycky jsem spíš byla já ta, kdo měl psí oči, a toužila jsem po někom, kdo byl absolutně nedosažitelný. Myslím, že jsem spíš působila na chlapy jako parťák, kámoš než jako objekt snů.

Vaše dcery jsou od sebe deset let. Myslíte, že je to lepší, než mít děti rychle za sebou?

Tohle není vůbec důležité! Já si prostě myslím, že je dobré mít děti, když to jde. Nijak ale neodsuzuju, ty, kteří se rozhodnou děti nemít. Horší je, když to nejde. Nám to taky dlouho nešlo s Viktorkou – Viktorka byla vymodlená - a Esterka darovaná v době, kdy jsem si myslela, že už to samozřejmě nepůjde. Nejdůležitější je neztratit hlavu a něco dělat, existuje spousta metod - i třeba tai-či nebo břišní tance. Jde o to odblokovat tu důležitou pánevní oblast, kam obrazně řečeno spadá většina našich potíží. Většina problémů, nemocí a nakonec v mnoha případech i nemožnost mít děti vzniká v hlavě, postupně padá na ramena a končí na bedrech. Lidi si toho nakládají čím dál tím víc, a pak si prostě rozhasí i zdraví.

S manželem jste oba umělci, zdědily po vás dcery nějaké ty umělecké geny?

Nevím, nakolik jsou to geny. Spíš záleží na prostředí, které se tomu děcku nabízí, jestli je dostatečně inspirativní, pak každé dítě má šanci se rozvíjet.

Já tomu říkám otevírání dveří, dáte někomu možnost, otevřete před ním dveře a umožníte mu vstup do jiného světa. Pak je to jenom na něm, jak se s tím popere. Jinak múzické jsou obě, jak Esterka, tak Viktorka, dispozice mají, ale jestli s tím něco udělají, to teď neodhadnu.

Vás je docela těžké zastihnout – co Vás teď nejvíc zaměstnává?

Mám za sebou roli Cikánky v operetě Ferdinand, tu Zdenek napsal s Karlem Šípem. Připravuju monodrama Frída (o mexické malířce Fridě Cahló – pozn. redakce), to je opravdu nádherný text, tak ho dostávám do hlavy. Byla jsem na víkendovém semináři tai-či, kde jsme se učili sestavu s vějířem, to je krásná věc. Taky budu v neděli 27. února moderovat charitativní večer Tanec pro Asii. Se Zdenkem píšeme nový muzikál, plánujeme to dlouho a teď na něj konečně dojde! A mezi tím vším samozřejmě dělám maminku…

Foto: Marie Votavová

Reklama