K dnešnímu tématu se vyjádřil také pan Viktor z Českých Budějovic. Byť ve svém příspěvku poukazuje většinou na negativa, závěr je hezký. Snad i optimistický ))

Na co jsem v historii naší země hrdý?

Na to se dá pohlížet z mnoha úhlů, z nichž každý je natolik obsáhlým, že by se člověk upsal a ostatní učetli, kdyby se to mělo pojmout komplexně. Takže prosím berte i tento počin s rezervou – zaručeně není a nemůže být kompletním, protože to bych musel mít mozkovnu jako google, ne-li ještě větší.

Vezměme si téma národní hrdosti třeba z pohledu osobností.

Co by taková Jižní Afrika věděla o naší maličké zemi, nebýt Radovana Krejčíře! Co by věděli na Bahamách, kdyby nebylo Koženého, co v Belize bez Vostrého? Jak by se mohl zkomplikovat třeba průběh druhé světové války, nebýt zfanatizované části sudetských Němců, z jejichž řad si uveďme alespoň Henleina? Nemalou měrou přispěli k reputaci, již naše země minimálně v lokálním měřítku má, kupříkladu Gottwald a jeho tehdejší i pozdější vlivní soudruzi, stejně jako jejich předchůdci typu Hácha; přičemž ale nesmíme opomenout ani novou generaci demokratů na jejich postech, i v jejíchž řadách máme tolik osob, jež toho pro naši zemi „tolik udělaly“!

Ovšem bylo by chybou jmenovat jen tyto top osobnosti. Jen ty, kdo jsou na vrcholu a zároveň jen špičkou ledovce. Vždyť je tady tolik bezejmenných prostých lidiček, kteří mediálně zazáří nanejvýš na kratičký okamžik nebo zůstanou před zraky veřejnosti ukryti, protože jejich počiny jsou tak malé, že za zmínku nestojí. Přesto i tito ale přispívali, přispívají a bezesporu i budou přispívat svou trochou do mlýna. Protože v jednotě je síla a i stokrát nic umoří osla. Kolik máme ve svých řadách zlodějíčků, podvodníčků, vrahounečků! Kolik našinců je tu více a tu méně čímkoliv zkorumpováno, kolik z nás zná a využívá pěšinky, po nichž lze obejít zákon! A kolik zákon ani neobchází a jde přímo proti němu, protože je jim k smíchu!

Takových je! Přesněji takových nás je!

A na takové hrdý nejsem.
Jsem hrdý na ty ostatní, ať už jsou známí nebo bezejmenní. Vlivní či jenom maličká kolečka v soukolí. Možná jste to i vy. Posuďte sami.

Viktor, České Budějovice

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________-

Určitě souhlasím s názorem, že je tolik bezejmenných lidiček, které zazáří jen na chvíli, ale přesto tomuto národu něco dali.
Děkuji za Vaše vyjádření k dnešnímu tématu a přeji krásný májový den.
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Reklama