Uvedením inscenace U zeleného papouška, ve které se divákům představí absolventi Kurzu praktické režie, začne dnes 78. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov.

Nejstarší přehlídka neprofesionálních divadel v Evropě a zřejmě i na světě letos potrvá do 8. srpna a nabídne více než stovku divadelních představení.

Do Hronova přijedou amatérští divadelníci s nejúspěšnějšími inscenacemi z celostátních druhových přehlídek, celkem tu bude k vidění 26 inscenací. Mezi nimiž jsou zastoupeny činohra, loutková představení, pantomima, experimentující, studentské, pohybové i taneční divadlo.

Na festivalu budou hostovat i amatérské zahraniční soubory z Nizozemska, Rakouska, Slovenska a USA a také profesionální Divadlo v 7 a půl, které uvede inscenaci Nora v režii J. A. Pitínského.

Tradičně nebudou chybět ani výstavy a hudební vystoupení a důležitou součástí přehlídky je vzdělávací část, zahrnující letos 15 seminářů a dílen, na které se přihlásilo 333 zájemců z celé republiky.

Z historie...
Festival byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska. Za 2. světové války se konal v utajení, do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna Jiráskova hra.

Reklama