O víkendu proběhl v Šáreckém údolí pochod deerhoundů. Když jste narazili na smečku obrovských chrtů, museli jste si nutně připadat jako na honu.

Při sobotní procházce jsme narazili na pozoruhodnou smečku psů. Neznalý by řekl vlkodav, jenže chyba lávky.

„Deeři jsou daleko lehčí, v podstatě jde o největší klasické chrty vůbec,“ říká chovatelka Zuzana Máderová, „ale rozdíly jsou na první pohled jasné jen člověku, který se vyzná.“

V šáreckém údolí se konal první celorepublikový pochod deerhoundů, tedy skotských jeleních psů, nebo jelenodavů, chcete-li?

„Já na potkání říkám, že je to lisovaný vlkodav,“ směje se jiná chovatelka.

Deerhoundi jsou královské plemeno. Skotští šlechtici prý směli vlastnit jen jednoho, král potom dva. Snad proto nejsou tolik známí jako vlkodavové. A k čemu se používali? Jak jméno napovídá, jde o lovecké psy, kteří se osvědčili hlavně při honu na jelena.

Chtěli byste doma obřího psa a nevíte kterého?
„Jsou to takoví dobráci od kosti,“ říká paní Máderová o deerhoundech, „stejně jako vlkodavové. Ale oproti nim mají deeři jednu velkou výhodu, vydrží mnohem déle. Já mám doma jedenáctiletou fenu. Vlkodavové a německé dogy umírají většinou tak v sedmi letech. Barzojové jsou zase příliš instinktivní lovci, deer je daleko klidnější povaha.“

Chtěla byste doma tak velkého psa?

Reklama