Dubnové dění ve středověkém městečku Řepora

Unikátní skanzen středověké vesnice - městečko Řepora se nachází na rozhraní Prahy 13 - Stodůlek a Řeporyjí. Dostat se k němu je možné pěšky od stanice metra B - Stodůlky (orientační bod – silo Meindl) anebo z Řeporyjí ulicí Ve Výrech, obě trasy jsou značeny hnědobílou turistickou značkou.

Městečko je v dubnu otevřeno denně kromě pondělí od 10 – 17 hodin (jen o Velikonočním pondělí bude otevřeno). Kromě běžného provozu je možné navštívit některou ze slavností s programem.

V dubnu jsou to hlavně oslavy Velikonoc a Čarodějnice. O víkendech, kdy se nekonají svátky, mohou návštěvníci nahlédnout na život středověké vesnice a jejích obyvatel. Podrobný program a více o městečku samotném na http://www.repora.cznebo na telefonu 603 267 196 (skupiny, školy, běžný provoz) a 724 234 678 (svátky).

19. 4. Bílá sobota
Ve 12, 14 a 16 hod. "Koníci" - dva potulní rytíři a jejich koníci jako živí (hraje Trakař)

20. 4. Velikonoční neděle
Ve 12, 14 a 16 hod. "Trakař" veselé představení potulných komediantů (hraje Trakař)

21. 4. Velikonoční pondělí
V 15 hodin "O zakleté princezně" pohádka pro malé i ty větší (hraje Studna)

A kromě pohádek se můžete těšit na dobovou oslavu Velikonoc – středověké vesničany, lidové zvyky, barvení vajíček, pletení pomlázek, středověké hry pro malé i velké, domácí zvířátka, krčmu s jídlem a pitím...

 

Dlaskův statek – Dolánky u Turnova

Ve vzdálenosti 3 km od Turnova se nachází Dlaskův statek - typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716.

Co zde objevíte?
* Areál statku se dvěma branami, roubeným patrovým obytným domem, stodolou s příčným průjezdem.
* Expozice lidového obydlí středního zemědělce, sbírka zemědělského nářadí, expozice historie mlýnů a mlynářství v regionu. Od svého vzniku prodělal objekt četné stavební úpravy, nejrozsáhlejší v roce 1794 a 1841. Součástí usedlosti je socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který by v šedesátých letech přenesen z Malého Rohozce.

Statek je muzeální expozicí a prohlédnout si ho můžete s průvodcem.

A Velikonoce? Ty se tu budou slavit v sobotu 19. 4. Přivítáte jaro a přiblížíte si tradiční velikonoční zvyky. Čeká tu na Vás také folklorní pořad s ukázkou velikonočních obyčejů a budete si moci zakoupit velikonoční výrobky.

Otevřeno: duben, květen, září, říjen: denně mimo Po 9 - 16 h
červen - srpen: denně mimo Po 9 - 17 h
Informace též získáte na tel. 481 322 106 či na www.muzeum-turnov.cz

 Zpracováno podle www.pamatky.com

Ostrá – u Lysé nad Labem

Známou oázou klidu a zajímavým místem k poznávání jsou bylinné zahrady a vesnice tradičních řemesel firmy Botanicus. Historická vesnice v těchto svátečních dnech ožívá. Kromě typických řemeslníků jako jsou hrnčíři, dráteníci, kováři, provazníci, tkalci, svíčkaři, truhláři, pekaři, lékárníci, kameníci a mnoho dalších do vesnice přijíždějí kočovná divadla, kejklíři, rytíři, sokolníci, tanečnice a jiní umělci se svými kousky a specifickými zvyklostmi vyjadřující ráz jednotlivých ročních období, tak jako tomu bylo v dobách dávno minulých.

Slavnosti jsou koncipovány hlavně pro děti, aby si mohly vyzkoušet barvení kraslic či pletení pomlázek. Organizátoři slibují i (nevelikonoční) vlastnoruční výrobu svíček.

Velikonoční slavnosti proběhnou 19. 4. od 10h do 17h.

Podle www.botanicus.cz