Boby, saně a skeleton jsou tři sporty, jejichž účelem je sjet co nejrychleji ledovou dráhu. V případě, že není k dispozici led, jezdí se i na jiných površích a na kolečkách, jako například v Praze na Proseku (článek zde), i když v tomto případě jde spíš o zábavu než o sport.

Sáňkování jako sport
Saně jsou nejstarším sportovním náčiním z výše zmíněné trojice. Sjíždění zasněžených kopců bylo běžné už dávno, zejména na severu Evropy. První závodní saně byly vyrobeny v 19.století v Norsku. I dnešní závodní saně se velmi podobají obyčejným dětským. První sáňkařská dráha vznikla v Drážďanech roku 1913. V roce 1958 se konalo první mistrovství světa, součástí olympijského programu je jízda od roku 1964, kdy se hry konaly v Innsbrucku. Mistrovství světa se konají každý neolympijský rok.

Princip sáňkařského sportu je jednoduchý. Na závodních saních sjet ledovou dráhu v co nejrychlejším čase. Závodí jak jednotlivci, tak dvojice. Dráhy jsou přírodní a uměle vytvořené. Délka trati se pohybuje od 1000 do 1300 metrů. Každý závodník jede 2-4 kola závodu. Poté se jeho časy sečtou. Sáňkař, který má nejnižší součet časů, se stává vítězem.

Saně se řidítky - boby
Boby jsou poměrně mladé. Vznikly koncem 19. století, kdy byl k závodním saním připevněn řídící mechanismus. Jízda na bobu byla stále populárnější. Ve švýcarském Svatém Mořici se v roce 1898 uskutečnily první závody. Vznikl tam i bobový Bobsleigh Club, který roku 1902 vybudoval první bobovou dráhu - vznikla tedy dřív než dráha sáňkařská! Postupem času původně rovné dráhy tvořilo stále více zatáček. Z počátku dřevěné boby časem vystřídaly moderní aerodynamické laminátové a kovové. Od padesátých let se kompenzují váhové rozdíly posádek dovažováním. V roce 1924 se jízda na bobu stala olympijskou disciplínou. Ženy si odbyly olympijskou premiéru až v roce 2002. Mistrovství světa se koná každý neolympijský rok.

Bobové družstvo má dva nebo čtyři členy. První sedí pilot, který dává povely a řídí bob během jízdy. Poslední je brzdař, jehož úlohou je po překonání cíle zatáhnout za brzdu. Bob tvoří dvě samostatné sekce, které jsou postavené na nožích a spojené polopružnou deskou, na níž sedí posádka. Pořadí na startu určuje los. První pozice jsou nejvýhodnější kvůli neporušenosti ledu. V některých zatáčkách posádky překonávájí přetížení až 4G.

Hlavou dolů a z kopce
Nejmladším z trojice je skeleton. Je sportem jen pro odvážné - závodníci sjíždějí ledovou bobovou dráhu po hlavě dolů a leží na speciálních malých saních. Závodí se na bobových a sáňkařských drahách. Dráhy jsou betonové a pokryté ledem. Mají množství zatáček a jsou průměrně 1500 metrů dlouhé a 1,4 metrů široké. Skeleton předcházely saně zvané cresta, na nichž se jezdilo už od roku 1892 ve Švýcarsku. V roce 1905 se cresta objevila v Rakousku, kde se roku 1906 konalo první mistrovství. Největší popularity začal skeleton dosahovat v 50. a 60. letech. Pojmenování "skeleton" bylo odvozeno z podoby saní s lidskou kostrou. Ženy začaly závodit v této disciplíně v roce 1996. V roce 2002 se skeleton objevil na Olympijských hrách v Salt Lake City.

zdroj ČSBS - Český Svaz Bobistů a Skeletonistů

Pozor soutěž!
Chcete si s námi zasoutěžit o trička se symbolem bobové dráhy? Nebo o úchvatné stopky? Případně o deodorant? Pozor, tentokrát máme celkem tři ceny - 2x tričko a stopky a jednou tričko a deodorant!

Pravidla jsou jednoduchá - ve článcích (ne v novinkách) tohoto týdne se od pátku 15:00 do neděle 20:00 budou objevovat otázky, týkající se sportu. Otázky z článků už nezmizí! Otázek bude kolem deseti. Vaším úkolem je sem (klikni) napsat číslo otázky a správnou odpověď. Soutěžit můžete do pondělka do 8:00 a pak se dozvíte jména vítězek, které vylosujeme ze správných odpovědí.

Reklama