Industriální stopy vrcholí o víkendu smrští živých vystoupení.

Opera, představení na chůdách, divadelní happening anebo punková hudba. Prostory bývalých a stávajících průmyslových staveb a areálů, které ožívají v těchto dnech i díky 4. bienále Industriální stopy, jsou vhodné pro pestré kulturní a společenské využití. Bienále, které bylo zahájeno počátkem tohoto týdne bohatou sérií výstav, exkurzí a akcí pro odborníky, vrcholí právě o nadcházejícím víkendu. A to hned ve čtyřech městech: na Kladně, v Praze, v Ostravě a v Liberci, kde již dnes proběhne v kotelně v Andělské Hoře výtvarně-hudební férie.

Široká veřejnost může navštívit rovněž četné výstavy. V jedinečném prostoru bývalé továrny na Pražskou šunku v Holešovicích, pro kterou se vžil název M Factory, probíhá do 26. 9. 2007 výstava studentských projektů na téma nové využití průmyslových objektů a areálů. Na Staroměstské radnici je do 4. listopadu zpřístupněná výstava historických fotografií Tvář průmyslové doby. Přináší obrazové svědectví o jedné z nejvýraznějších proměn, kterou kdy prodělaly Čechy; svědectví o procesu označovaném jako „industrializace”. Autory snímků jsou renomovaní fotografové jako např. František Fridrich, Rudolf Bruner-Dvořák, Jan Langhans, Otto Bielfeldt, Jindřich Eckert, Carl Pietzner nebo František Drtikol.

„Jsme nadšeni, že se zejména na Kladně, ale nově také v Ostravě a v Liberci zformovala a dále rozšiřuje skupina profesionálních i amatérských tvůrců, kteří vzali za své téma historického a kulturního dědictví, spojeného s průmyslovou minulostí této země,“ komentuje expanzi Bienále Industriální stopy Benjamin Fragner, spoluzakladatel Bienále a ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT.

Více na: http://www.industrialnistopy.cz.

Výběr ze živého programu:

KLADNO

21. 9. / 19:30 / Hornický skanzen Mayrau, Vinařice
Michal PAVLÍČE K / ABRAXAS: kytarová fusion exhibice
Unikátní vystoupení vynikajícího kytaristy a legendární skupiny. Předprodej vstupenek – Městské informační centrum Kladno, rezervace
www.mestokladno.cz/rezervační systém/, vstupné 150,- Kč. Svoz na koncert od pomníku na nám. Svobody v 18:00, 18:30 a 19:00 hodin, po koncertu odvoz zpět do Kladna na stejné místo.

22. 9.–23 . 9. / areál Koněv
Koněvský hudební mini festiválek
Poselstvím minifestiválku v samém jádru bývalé Vojtěšské huti (Koněv) je popularizace kladenského industriálu a upozornění na vysokou kulturní hodnotu tohoto areálu. Kvalitu koncertu zaručují zavedené kladenské punk-rockové skupiny Vnitřní Faktor, Falešný obvinění a S.N.A.D. Kvalitní a energická hudba a unikátní prostředí.

17. 9.–23 . 9.
Vados a Lampos
Hornickou riviérou až na Mayrovku aneb Poznávací zájezdy po perlách kladenské černouhelné deprese čili Divadelně-poznávací vyjížďky po stopách horníků v Kladně nebo Za tajemstvím zděných pilířků. Vyrazte s námi na projížďku! Po malém městském a velkém příměstském okruhu provází kladenská divadla V.A.D. a Lampion. Jízdní řády CK VADOS a LAMPOS se dozvíte nejen v revue Kladno Záporno.

OSTRAVA

22. 9. / 18:00 / Důl Hlubina
Adash klezmer
Interpretace židovské hudby v podání umělců spojených s vokálním dívčím souborem Adash.
V roce 2005 se čtyři lidé, čtyři nástroje (koncertina, housle, viola a rytmika) rozhodli hrát klezmerovou hudbu – Tomáš Novotný, Krystyna Przyhoda, Darja Hampalová a Lenka Smyčková. Dnes se rozrostli na pět členů a jejich vystoupení na Dole Hlubina bude rozhodně unikátní.

22. 9. / 19:30 / Důl Michal
Industrial opera
Představení divadla Hvízd Holešov na hranici performance a koncertu. „Existuje ještě mnoho zvuků, které je třeba vyluzovat. Stejně tak existuje ještě mnoho zvuků, které je třeba slyšet. Svět je plný zvuků, které doposud nebyly objeveny. Zaposlouchejte se a objevujte. Vyluzujte a slyšte.“

23. 9. / 10:00 / Hornické muzeum OKD, Pod Landekem 64
Vystoupení hornického dechového souboru. Koncert klasické dechové hudby i pro starší generaci. Akce se bude konat v případě příznivého počasí.

22. 9. / 14 :00, 14 :30, 15 :30 a 16:30
Prohlídka Dolní oblasti, část Důl Hlubina
Otevření areálu dolu Hlubina, který je neoddělitelnou součástí národní kulturní památky. Organizované prohlídky s výkladem budou začínat ve 14:30, 15:30 a 16:30 od těžní věže. Návštěvníci si budou moci prohlédnout těžní věž, strojovnu i nové koupelny, kde bude instalována výstava
www.ostravaci.cz.

22. 9. / 18:00
Vyjížďka ZA DOLY / ZA HORY
Projížďka historickým autobusem RTO s vlečkou po ostravských dolech. V průběhu jízdy soutěže pro malé i velké. Autobus bude odjíždět od dolu Hlubina po skončení koncertu Adash klezmer. Na dole Alexander vystoupí kejklíř a na dole Michal se uskuteční představení na hranici koncertu a performance – Industrial opera. Jednotlivých akcí se mohou účastnit i další návštěvníci, kteří se nevejdou do autobusu.

PRAHA

21. 9. / 19:30 / La Fabrika, Komunardů 30, P7
Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát
„Mý memoáry budou klást zřetel, a to v první řadě, na veškerý mý postelový aktivity. Peprný, pikantní, rajcovní! Žádnej ufňukanej deník starýho dědka vo tom, jak jeho dílo svět nechápe začínajícího básníka Jožky Lipnika se slavným spisovatelem a nakladatelem Hermannem Schlechtfreundem.

22. 9. / 20:00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6
Divadlo Nad zemí: In dust roll
Audiovizuální performance Divadla Nad zemí. Chůdaři, ohně, hudba a zvuky oživí a využijí prostředí staré kanalizační čistírny v Bubenči. Koncept a realizace: 
www.volny.cz/sharkproduction. Vstup volný, koná se pouze za příznivého počasí. V 19:30 prohlídka čistírny.

LIBEREC

21. 9. / 18:00 / Kotelna, Andělská Hora u Chrastavy
Happening v Kotelně
Výtvarně-hudební happening Michala Cimala a společenské setkání u příležitosti vydání publikace Industriál Libereckého kraje. Večer se koná pod záštitou ing. Antonín Schäfera, náměstka hejtmana Libereckého kraje pověřeného vedením kultury, památkové péče a cestovního ruchu a za účasti hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana.

Reklama