Britská královna Alžběta II. slaví jubileum - panuje již 60 let. Řadí se tak mezi nejdéle vládnoucí šlechtice v dějinách vůbec. Prvenství (ve zdokumentované historii) nejspíš drží František Josef I. s 68 lety vlády. Z žijících pak Thajský Ráma IX., který je na trůně 66 let.

Císař František Josef I. vládl od roku 1848 až do roku 1916, tedy 68 let. Je tak asi nejdéle vládnoucím monarchou. Kouzelně na tento fakt poukazují Cimrmani v přednášce ke hře Lijavec...

Františku Josefu I. Z žijících panovníků mu na paty šlape Thajský Ráma IX., který nyní vládne 66 let a pomalu také britská královna Alžběta II., ta je v čele své země od 6. února roku 1952, tedy 60 let. Pro Británii je to svátek, který se královna rozhodla s veřejností oslavit právě v nadcházejících dnech. Jaký program pro účastníky oslav královna přichystala? Je bohatý, najdete v něm například...

  • sobota 2.6. Epsom derby
  • neděle 3.6. Velký Jubilejní oběd, Thames Diamond Jubilee Pageant
  • pondělí 4.6. Koncert v Buckinghamském paláci, Jubilejní majáky
  • úterý 5.6. Bohoslužba a průvod

Británie láká Čechy

Velkou Británii navštívilo v loňském roce 80 tisíc českých turistů za účelem dovolené. Spojené království se tak řadí na 13. příčku oblíbených zahraničních destinací,“ oznámil nám viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který dále upozorňuje, že „v souvislosti s oslavami Velké Británie výročí 60 let vlády královny Alžběty II. - The Queen's Diamond Jubilee, které jsou plánované na prodloužený víkend 2. až 5. 6. 2012, se turisté v Londýně setkají nejen s mnoha zajímavými akcemi, ale také se značnou spoustou dopravních omezení a silničních uzavírek. Přestože slavnosti budou probíhat v celé zemi, hlavním centrem oslav je Londýn. Webové stránky vlády Velké Británie radí nejezdit do centrálního Londýna, pokud je to nezbytně nutné, neboť značná část silnic a dopravních spojů bude uzavřena. Pro cestu do centra bude vhodné využít městskou hromadnou dopravu, avšak i zde se dají očekávat komplikace.

Popřejte britské královně s královskou leteckou společností

Podle dostupných informací bude pro všechny zákazníky British Airways po celou sobotu 2. června připraveno v prostorech ruzyňského letiště - Terminálu 1 - VIP odbavení s občerstvením a welcome drinkem v podobě aperitivu. Odbavení s pohoštěním bude cestujícím na všech pěti letech, které British Airways mezi Prahou a Londýnem denně provozují. Na místě bude také pamětní kniha, kam budou moci cestující napsat svůj osobní vzkaz a blahopřání královně. Kniha bude poté předána do Buckinghamského paláce.

Slavnostní akcí na pražském ruzyňském letišti si chceme v České republice připomenout naši dlouhou a bohatou historii, která je neoddiskutovatelně spojena s britskou královskou rodinou,“ vysvětluje Petr Duchek, obchodní ředitel British Airways pro Českou republiku, Polsko a Slovensko.

Reklama