Zítra startuje Víkend otevřených zahrad. Po celé České republice tak můžete navštívit na sto objektů, které jsou buď běžně nepřístupné, nebo se v nich nedočkáte programu chystaného právě na tuto sobotu a neděli.

Tradice „otevřených zahrad“ vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění.

V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství. V těch se organizátoři snaží v průběhu dvou dní přiblížit zahrady veřejnosti jiným zajímavým způsobem, prostřednictvím programu s průvodcem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Letošního ročníku se zúčastní téměř sto zahrad po celé České republice.

zahrada

Zdroj foto: Shutterstock

Víkend otevřených zahrad a vstupné

Pro mnoho lidí může být zavádějící celý název akce a mohou se domnívat, že vstup do zahrady je zdarma. Myšlenka byla přebrána z Anglie a stejně tak její název. V Anglii se otevírají běžně nepřístupné zahrady, tedy ty, do kterých se během roku běžně nedostanete, v tom spočívá „otevřenost“. Ale neznamená, že vstup do zahrad je zdarma. Lidé si kupují pas, který jim umožňuje do těchto zahrad vstoupit. V České republice je vstupné na majitelích zahrad.

Kam se vydat?

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit zahrady pod Pražským hradem. Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. V zámeckém parku v Lednici bude v trávníku vysečen půdorys zaniklé zahrady u zámku. V Brně letos bude možné navštívit Kapucínské terasy.

Přírodní zahrady, o.s. na Vysočině představí ekologický způsob zahradničení ve svých patnácti ukázkových zahradách, které můžete navštívit a v rodinném prostředí s majiteli probrat jejich zkušenosti s ekologickým způsobem péče o zahradu. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.

Je toho ale mnohem více. Stačí se podívat na www.vikendotevrenychzahrad.cz. Ale pospěšte si, někde je třeba registrace.

Reklama