mo1.jpg
Foto: Petra Vachoušková

S manželem jsme na Dolní Moravě nebyli ani zdaleka poprvé, ale na lyžích a snowboardu jsme tu přesto měli premiéru. Abychom to měli na nejbližší kopec co by kamenem, ubytovali jsme se ve wellness hotelu Vista**** hned naproti lanovce. Mít vleky na dosah ale nebyl jediný důvod naší volby. Ve Vistě už jsme totiž byli několikrát v různou roční dobu a nikdy se nám odtud nechtělo. Vynikající jídlo v hotelové restauraci Vyhlídka, vířivka a sauna po celém dni lyžování – to je luxus, který si jednou za čas zkrátka toužíte dopřát. Výhled na nasvícenou sjezdovku upravenou pro večerní lyžování i vyhlášenou Stezku v oblacích na samém vrcholku kopce, to už byl vlastně jen příjemný bonus.

mo2.jpg
Foto: Petra Vachoušková

V pátek odpoledne jsme proto do Visty celí natěšení dorazili a hned začali plánovat náš víkend téměř minutu po minutě. Chtěli jsme si to tady užít na maximum a na Dolní Moravě je tolik možných aktivit, že opravdu nevíte, co dřív. Ještě před večeří jsme například chtěli stihnout večerní sáňkování. Autem jsme tedy popojeli na parkoviště pod sjezdovkou U Slona, tam si u pokladny zaplatili jednu zkušební jízdu, složili zálohu na speciální sáňky s brzdou a nechali se lanovkou vyvézt nahoru na start. Za žeton jsme tam dostali každý své téměř profi sáně, na kterých jsme se pak řítili dolů po osvětlené, dva a půl kilometrů dlouhé dráze. Pokud se rozhodnete pro stejný program jako my, určitě doporučuji nenechat na pokoji lyžařskou helmu a brýle. V té rychlosti, jakou si to budete svištět dolů, za ně budete rádi.

mo3.jpg
Foto: Petra Vachoušková

Noční sáňkování ale nebylo jedinou možností zdejších večerních aktivit. Ani zdaleka. Užívat si tu můžete i zmíněné večerní lyžování (a to dokonce čtyřikrát týdně), nebo se přidat ke skupince s instruktorem na noční výšlap na sněžnicích i skialpech. Při balení na Dolní Moravu proto nezapomeňte na čelovku. Může se vám tu hodit.

Nám ale večerní závody na sáních bohatě stačily k tomu, aby nám dostatečně vyhládlo před hotelovou večeří, na kterou se můj manžel tolik těšil. A pak už vířinka, sauna, pára. Zkrátka relax od A do Z těsně před spaním.

mo4.jpg
Foto: Petra Vachoušková

V sobotu ráno nás pak probudila modrá obloha bez mráčků. Manžela jsem proto už na snídani (ne)nápadně popoháněla, abychom se co nejdřív mohli přesunout ke „strojům“. Nebudu lhát, první jízdu po manžestru jsme ale stejně nestihli. Když ono se od těch výborných francouzských palačinek, míchaných vajíček a další přehlídky dobrot odchází těžko, přetěžko…

I tak jsme si ale zajezdili královsky, a to navzdory probíhajícím jarním prázdninám, kvůli kterým tu bylo lyžařů celkem požehnaně. Na širokých sjezdovkách jsme ten pocit ale kupodivu neměli. Nikde jsme se nemačkali a ve frontách jsme se skoro neohřáli. Možná proto jsme měli už chvíli po poledni pocit, že si i přes tu vydatnou snídani další pauzu opět zasloužíme.

mo5.jpg
Foto: Petra Vachoušková

Za příjemné restaurace s ještě příjemnější slunnou terasou ve výšce více než jedenáct set metrů nad mořem platí na Dolní Moravě chaty Slaměnka a Skalka hned vedle vyhlášené Stezky v oblacích. My tentokrát zvolili Slaměnku, kde jsme ulehli do připravených lehátek rovnou s Aperolem v ruce. Přátelé, takhle má vypadat víkend! Jediné, co riskujete, je fakt, že už vás odsud do vázání nikdo nedostane. Protože ten štrůdl s horkým vanilkovým krémem, hutná gulášovka s pletenou houskou, poctivé a silné italské Bombardino… Všechno budete mít chuť ochutnat.

Mému manželovi se však překvapivě povedlo vyhnat mě z lehátka. Jezdí na snowboardu a potřeboval nutně vyzkoušet snowpark na sjezdovce U Slona, stejně jako zdejší snow traily, terénní vlny, crossovou trať i dva tunely ve fun trailu. Nejdřív jsem si říkala, že je jako malý, ale jakmile mě přemluvil k jedné jízdě v klopených zatáčkách s projížďkami tunelů, už jsme v tom jeli spolu a na sjezdovce U Slona jsme nakonec vydrželi bláznit až do zavíračky.

mo6.jpg
Foto: Petra Vachoušková

Druhý den byla předpověď jako „přes kopírák“. Dokonale modré nebe, bílý sníh… Odjet z hor za takového počasí a hned po snídani by byl hotový hřích. S manželem jsme se proto ve Vistě sice odhlásili, ale přes e-shop na webových stránkách resortu jsme si za přívětivější cenu koupili čtyřhodinové skipasy ještě na neděli, kdy už se o frontě nedalo mluvit vůbec. Jezdili jsme nahoru dolů prakticky bez zastavení. Zpívali jsme si cestou na kopec i při jízdě dolů z kopce. Jak to jen vyjádřit… Znáte ten pocit, když se ve vás probudí taková ta čistá radost z pohybu na čerstvém vzduchu? Ta upřímná, co mají v sobě děti. Ano, tak přesně to se stalo nám. Jako už dlouho ne.

Z tohohle víkendu budeme ještě dlouho žít. Jsme nabití zážitky, sluncem, prašanem a dobrou náladou. Vřele vám doporučuji si na Dolní Moravu pro všechno výše uvedené zajet a nejlépe ještě letos.

Reklama