Je vám jasné, co si o vás myslí váš partner, sotva něco pronesete na jeho adresu? Dokážete si představit, jak zareaguje vaše okolí na historky z vašeho soukromí či na váš nový kostým? Jste nejspíš dobrý psycholog. Ale i ten, kdo nemá podobné nadání, teď může nahlédnout do duše svého bližního. Tým amerických vědců totiž podle serveru Novinky.cz sestrojil přístroj, který dokáže číst lidskou mysl a vyjevit i ty nejintimnější myšlenky.

Speciální mozkový skener a počítačový program jsou schopny přesně určit, jak se mozek v mnoha svých oblastech aktivuje při různých myšlenkách. Tým vědců z Carnegie Mellon University v Pittsburghu využil k sestavě přístroje nejmodernější skener pro magnetickou rezonanci mozku. S jeho pomocí se jim podařilo analyzovat, jak mozek reaguje na různé obrázky předmětů a budov. Pak vytvořili počítačový program, který dokázal rozlišit, kdy člověk myslel na předměty a kdy na budovu.

Podle týmu z Pittsburghu nebude trvat dlouho, kdy bude přístroj zdokonalen natolik, že skutečně odhalí myšlení člověka v celé jeho šíři a nahradí zastaralé a nedokonalé detektory lži. Zatím přístroj pracuje s přesností 97 %.

Chtěla byste znát myšlenky druhého člověka? Vám by nevadilo, že by mohl každý nahlédnout do vašeho nitra? Má přístroj využití pro běžného člověka?

Reklama