Naprostým základem tohoto pokrmu je kvalitní maso. Při jeho výběru proto dbejte na to, abyste kupovali jen to skutečně vyzrálé a čerstvé. Pokud chcete mít zaručenou jistotu, vyrazte na lokální biofarmy, kde najdete kromě masa také široký sortiment dalších produktů ekologického zemědělství. V běžných obchodech biopotraviny poznáte podle označení biolistu či biozebry. Více informací najdete na www.myjsmebio.cz.

ziv.jpg

ŽIVÁŇSKÁ PEČENĚ

  • 1kg bio vepřového masa z krkovice nebo kýty
  • 100g bio uzené slaniny
  • 1kg bio brambor
  • 300g bio cibule
  • 3 stroužky bio česneku
  • 200g bio vepřové klobásy
  • 200ml bio bílého vína
  • sůl a bio pepř dle chuti

Maso zbavíme šlach a blan a nakrájíme jej na tenké plátky. Slaninu, klobásy a oloupanou cibuli. Rozkrájíme rovněž na plátky a stejně tak i vyprané brambory, které necháváme ve slupce. Do pečícího papíru pak skládáme brambory s cibulí, slaninou, klobásou a prokládáme plátky masa. Všechno osolíme a opepříme, přidáme oloupaný a rozdrcený česnek, podlijeme bílým vínem a pečlivě zabalíme. Celý balíček zabalíme alespoň do dalších dvou vrstev alobalu a dáme péct do rozpálené trouby alespoň na čtyřicet minut při 200 °C. Při rozbalování buďte opatrní na páru, která je v balíčku ve chvíli, kdy jej vyndáte z trouby. Živáňskou pečeni si podle sezóny můžete vylepšit také paprikou nebo rajčaty.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
617014adcfc6dobrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
617014b71b735obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama