Poctivý řízek si žádá jen to nejkvalitnější maso, které společně s dalšími surovinami nakoupíte na lokálních biofarmách, kde si můžete nechat poradit i od samotného farmáře. Pokud se o biopotravinách chcete dozvědět více, informace naleznete na stránkách myjsmebio.cz. Biofarmy, na které můžete v České republice vyrazit, hledejte na lovime.bio a kamprobio.cz. Pokud vás ale dostihl předvánoční shon a nemáte na nákup surovin tolik času, biopotraviny nakoupíte i v běžných obchodech. Tam je bezpečně poznáte podle označení biolistu či biozebry, které vám zaručí opravdovou bio kvalitu.

Řízek z bio roštěnce se salátem z červené řepy

tiz.jpg

 • 200g bio roštěnce (na 1 porci)
 • 1 stroužek bio česneku
 • 1 lžíce bio hořčice
 • bio pšeničná mouka na obalení
 • 6 bio vajec
 • strouhanka z bio pečiva na obalení
 • bio olej na smažení
 • sůl a bio pepř
 • 1kg bio červené řepy
 • 0,5kg bio jablek
 • bio slunečnicový olej
 • bio jablečný ocet
 • sůl a bio cukr na dochucení
 • bio křen na posypání

Červenou řepu si uvaříme ve slupce doměkka. Poté ji oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Přidáme jablka zbavená jadřinců a nakrájená na stejně slabé plátky jako řepu. Výrazně dochutíme octem, olejem, solí i cukrem a nechám krátce odležet.

Nakrájené roštěnky osolíme, potřeme utřeným stroužkem česneku a hořčicí. Vyklepnutá vejce osolíme a rozšleháme. Roštěnky pak postupně obalíme v mouce, v rozšlehaných vejcích, a nakonec v strouhance. Obalené maso usmažíme zprudka dozlatova v rozpáleném oleji (na středu by mělo zůstat růžové). Podáváme se salátem z řepy a jablek, posypaným čerstvě nastrouhaným křenem.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
61a4c9641b076obrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
61a4c969c0c49obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama