Přestože díky dušení nad ohněm získává hovězí guláš své výjimečné chuťové charakteristiky, neméně důležité je dbát i na výběr kvalitního masa i ostatních ingrediencí, a to vše v bio kvalitě. Pokud si nejste jisti, která z osvědčených ekofarem se nachází ve vaší blízkosti, jejich seznamy naleznete na lovime.bio a kamprobio.cz. Mimo lokálních farem můžete bioprodukty nalézt i v klasických supermarketech, kde jsou označeny logem biolistu či biozebry. A pokud hledáte ještě více zajímavostí či chutných bio receptů, navštivte stránky www.myjsmebio.cz.

kote.jpg

HOVĚZÍ GULÁŠ V KOTLÍKU

  • 1kg bio hovězího krku
  • 1kg bio cibule
  • 1kg bio papriky bílé nebo zelené
  • 1 pálivá bio paprika
  • 1 palice bio česneku
  • 1 bio rajče
  • 3 bio brambory
  • 2 lžíce bio mleté sladké papriky
  • lžíce soli
  • špetka bio pepře

Oloupanou cibuli, česnek a papriky zbavené semen nakrájíme na plátky. Maso pokrájíme na kostky, osolíme, opepříme a promícháme se zeleninou. Přidáme na kostky nakrájené rajče a poté přendáme celou směs do kotlíku. Přes noc ji necháme uležet v chladničce. Druhý den umístíme kotlík nad mírný oheň a zvolna dusíme, dokud maso nepustí šťávu. Tu vydusíme, maso podlijeme vodou, přidáme na kostky nakrájené vyprané brambory a zvolna dusíme doměkka. Jakmile je maso dokonale měkké, posypeme vše mletou paprikou, promícháme a podávám s pečivem.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
617014adcfc6dobrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
617014b71b735obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama