Dopřejte si to nejlepší a vybírejte z kvalitních potravin. Zaměřte se při výběru vajíček a dalších surovin na ty, které pocházejí z ekologického zemědělství. Biopotraviny koupíte jak v supermarketech, tak přímo na ekofarmách. Řada z nich dnes své produkty prodává ve faremních obchodech nebo také pomocí tzv. bedýnkových systémů či přes e-shop. Seznam nejbližších ekofarem najdete na kamprobio.cz a lovime.bio.

Vejce z ekologického chovu spolehlivě poznáte jedině podle označení logy biolistu nebo biozebry na obalu a kódu začínajícího číslicí 0 přímo na vajíčku. Právě první číslice na vajíčku označuje, jak byla slepice, která vejce snesla, chována a pro ekologické chovy, tedy bio vejce, je určena číslice 0.

Jarní omeleta z bio vajec a bylin
om.jpg

Pro přípravu pokrmu budete potřebovat:

  • 6 bio vajec
  • hrst bio petrželky
  • nať bio cibule
  • bio pažitka
  • mladé výhonky kopřiv
  • listy bršlice (nemusí být)
  • 500g bio brambor
  • 3 lžíce bio sádla
  • lžička soli

V pánvi s horkým sádlem pečeme na plátky nakrájené a osolené brambory, dokud zcela nezměknou. Než změknou tak nasekáme veškeré byliny nahrubo nožem a promícháme s vyklepnutými vejci. Z dokonale měkkých brambor slijeme horké sádlo a brambory smícháme v misce s rozmíchanými vejci a bylinami. Jakmile vejce kolem horkých brambor nepatrně ztuhnou, nalijeme celou směs zpět do horké pánve. Pečeme z jedné strany přibližně 3 minuty, až začne omeleta na okrajích tuhnout. Obsah pánve opatrně překlopíme na připravený talíř a neupečenou stranou necháme sklouznout zpět do pánve a omeletu dopečeme. Hotovou omeletu vyklopíme na prkénko a nakrájíme na porce – omeleta by uprostřed měla být lehce mazlavá a krémová.

Více informací o biopotravinách, ekologickém zemědělství i další bio recepty najdete na stránkách www.myjsmebio.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
bi1.jpgLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
bi2.jpgPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Foto: My jsme bio

Více na Myjsmebio.cz

Reklama