Nejvýraznějším prvkem krkonošského kysela jsou nepochybně brambory. Jakožto královny podzimních sklizní mají v české kuchyni široké využití a nezastupitelnou roli. Ať už tedy vybíráte brambory nebo ostatní suroviny, myslete na to, že ty nejkvalitnější naleznete na ekofarmách, kde si můžete s výběrem nechat poradit od samotného farmáře. Důležité informace o biopotravinách najdete na www.myjsmebio.cz. Mapu bio producentů po celé České republice najdete na lovime.bio a kamprobio.cz. Jestliže dáváte přednost nákupu v supermarketu, ujistěte se, že je výrobek označen biolistem či biozebrou. Jedině tak si můžete být jisti, že se skutečně jedná o biopotraviny.

61701820596f4kys.jpg

KRKONOŠSKÉ KYSELO

  • 1 kg bio brambor
  • hrst sušených hub
  • hrnek žitného kvasu z bio mouky
  • lžíce soli
  • lžička bio kmínu
  • 4 bio vejce

Oloupané brambory nakrájené na kostky uvaříme v osolené vodě s kmínem doměkka. Předem namočené sušené houby přidáme k uvařeným bramborám a krátce povaříme. Polévku zahustíme žitným kvasem a mírným varem vaříme asi čtvrt hodiny. Vejce můžeme do polévky rozmíchat vidličkou, pokud však chceme mít působivější prezentaci, vejce opatrně vyklepneme do polévky a vaříme, dokud bílek neztuhne, ale žloutek by měl zůstat krémový.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
617014adcfc6dobrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
617014b71b735obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama