Aby se váš pokrm proměnil ve skutečný gurmánský zážitek, ujistěte se, že vaříte jen z těch nejvybranějších ingrediencí. Vyrazte na lokální biofarmu, kde najdete široký výběr biopotravin. A pokud se vydáte do supermarketu, hledejte výrobky s označením biolistu či biozebry. Jedině ty vám zaručí opravdovou bio kvalitu.

Další informace o biopotravinách a ekologickém zemědělství se dozvíte na myjsmebio.cz. Seznam ekofarem naleznete na lovime.bio a kamprobio.cz.

Bio kapr a lehký bramborový salát

kap.jpg

 • 1 bio kapr (1,5 - 2,5kg)
 • 200g bio kukuřičné strouhanky
 • bio pšeničná mouka
 • 6 bio vajec
 • bio olej na smažení
 • bio bílé víno
 • 1kg bio brambor (na salát)
 • 300g kvašených nebo nakládaných bio okurek
 • 200g bio cibule
 • 500g bio jablek
 • svazek bio petrželky
 • bio ocet
 • bio slunečnicový olej
 • bio cukr
 • sůl a bio pepř

Bio brambory ve slupce uvaříme v osolené vodě doměkka a necháme vychladnout. Následně oloupeme a nakrájíme na plátky. Oloupanou cibuli pokrájíme na tenké plátky, stejně jako kvašené okurky a jablka zbavená jadřinců. Petrželku nasekáme nadrobno. Z bio oleje, nálevu z okurek, octa, soli, pepře a cukru umícháme silně dochucenou zálivku (všeho musí být dostatek, aby zálivka zvládla ochutit všechny brambory). Jakmile máme v míse veškeré ingredience, promícháme. Hotový a ochucený salát necháme několik hodin odležet.

Kapra zbavíme šupin, žaber a vnitřností. Pokud má kapr mlíčí, spaříme ho vroucí vodou a sloupneme blány. Pokud má jikry, uchováme si je například do polévky. Na hřbetě podél páteře kapra nařízneme a oddělíme maso od kostí z obou stran (filetování). Hlavu zbavenou žaber a skelet schováme na vývar. Nožem odřízneme hřbet od břicha. Břicho nemá kosti, a tak jej můžeme rovnou rozdělit na porce. Hřbetní část nařezáváme nožem, pokud slyšíme překrajování hřbetních kůstek. Řezy vedeme přibližně tři milimetry od sebe. Prořezaný hřbet rozdělíme na porce, nasolíme a naložíme do bílého vína. Jeho kyselost pomůže zkřehčit hřbetní kůstky. Do misky pak nalijeme tři decilitry bílého vína a důkladně je osolíme. Následně do něj zašleháme vejce. Porce kapra protáhneme moukou, vejci s vínem, a nakonec obalíme v kukuřičné strouhance. Smažíme v rozehřátém oleji dozlatova. Hotové a křupavé porce kapra podáváme s naleženým bramborovým salátem.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
61a4c9641b076obrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
61a4c969c0c49obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama