Postup přípravy pokrmu je důležitý, nezapomeňte ale dbát také na výběr kvalitních surovin. Ty najdete na lokálních biofarmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství. Kromě biofarem jsou dostupné také v běžných obchodech, kde je poznáte podle označení biolistu či biozebry.

Více o biopotravinách se dozvíte také na myjsmebio.cz. A že nevíte, kam vyrazit na ekofarmu? Hledejte na webových stránkách lovime.bio a kamprobio.cz.

Sváteční bio husa s mandlemi a sušenými švestkami, salát z dýně

hus.jpg

  • 1 celá bio husa
  • 1kg bio dýně
  • 3 žluté bio cibule
  • 150g sušených bio švestek
  • 100g bio mandlí
  • 2 bio jablka
  • kousek bio skořice

Nejprve si oloupeme dýni a rozkrájíme ji na kostky. Vložíme do pekáče, podlijeme vodou a zakryté pečeme při teplotě 150 °C doměkka. Opláchnutou husu prosolíme zvenku i zevnitř. Oloupanou cibuli a jablko si nakrájíme na plátky. Sušené švestky promícháme s cibulí, jablky, kouskem skořice a naplníme do břišní dutiny husy. Dáme péct, dokud husa není měkká (doporučuje se péct dlouho a při nízké teplotě). Měkkou husu odkryjeme a pečeme ještě dalších přibližně dvacet minut, dokud nezezlátne. Obsah břicha (cibuli s jablky a sušenými švestkami) promícháme s upečenými kostkami dýně. Podáváme teplý dýňový salát s porcí upečené husy.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
61a4c9641b076obrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
61a4c969c0c49obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama