Šťavnaté kuřecí maso, které váš lahodný pokrm pozvedne ještě o něco výše, vybírejte na farmách, které hospodaří v režimu ekologického zemědělství. Zvířata z bio chovů mají dostatek péče, krmiva i prostoru pro život, což se výrazně promítá i do kvality masa. A jak biopotraviny poznáte v klasických supermarketech? Produkty označené biolistem či biozebrou vám ji bezpečně zaručí. Pro více informací navštivte stránky www.myjsmebio.cz.

kur.jpg

KUŘE V PAPILOTĚ

  • 1 bio kuře
  • bio cukrová kukuřice včetně šustí a listů
  • 100g bio másla
  • sůl

Kuře rozčtvrtíme a nožem nařízneme v kloubech a na prsní kosti, aby se rychleji propeklo. Šustí z kukuřice a kukuřičné listy pomažeme máslem a rozprostřeme na alobal. Palice kukuřice nakrájíme na silnější kolečka a spolu s díly kuřete položíme na listy pomazané máslem. Všechno osolíme a důkladně zabalíme. Pečeme v troubě při 200 °C asi čtyřicet minut a podáváme horké. Při rozbalování papiloty je třeba být opatrný, pára nás může popálit.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
617014adcfc6dobrazek.pngLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
617014b71b735obrazek.pngPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Reklama