Nevíte, kde se sehnat opravdu kvalitní potraviny? Vydejte se na ekologickou farmu. Biopotraviny zakoupíte na farmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství. Jejich seznam a nabídku najdete na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio. Pokud budete vybírat potraviny v obchodě, sáhněte po takových, které ponesou označení logy biolistu či biozebry. Jedině ta spolehlivě zaručí, že se skutečně jedná o bio kvalitu.

Kuře v hrnci
kur.jpg

Pro přípravu pokrmu budete potřebovat:

 • 1 bio kuře
 • 2 bio mrkve
 • 1 bio pórek
 • 1 bio kapusta
 • 2 bio cibule
 • 3 stroužky bio česneku
 • 1 badyán
 • 500g bio těstovin
 • 3 bio vejce
 • 1 lžíce soli
 • 5 kuliček pepře

Do studené osolené vody s badyánem dáme vařit kuře s česnekem a mírným varem vaříme, dokud kuře nezměkne. Do vývaru ke kuřeti přidáme očištěnou mrkev, nakrájenou cibuli, pórek a čtvrtku kapusty a zahříváme, dokud mrkev částečně nezměkne. Jako první chod podáváme horký a silný vývar.

Na druhý chod uvaříme ve vývaru těstoviny tzv. na skus a podáváme horké s kuřecím masem a nakrájenou zeleninou. Do 300ml horkého vývaru, ve kterém jsme vařili těstoviny zašleháme tři žloutky, mícháme do zhoustnutí a vzniklou omáčkou přelijeme maso a těstoviny.

Více informací o biopotravinách, ekologickém zemědělství i další bio recepty najdete na stránkách www.myjsmebio.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
bi1.jpgLogo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
bi2.jpgPokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Foto: My jsme bio

Více na Myjsmebio.cz

Reklama