NEW YORK – Po dlouhé řadě vědeckých prací, upozorňujících na nebezpečí videoher, se objevila nenápadná studie, která tvrdí, že videohry jsou pro lidskou psychiku dobré.

Hraní běžných her může významně zlepšit vizuální vnímání člověka. Zvláště takové programy, v nichž hráč uniká před příšerami, případně musí rychle a obratně zvládnout nějaký úkol, mohou velmi významně ovlivnit jeho přesnost pozorování a pozornost.
Hráči video nebo počítačových her mají o třicet až padesát procent lepší schopnosti vnímat dění kolem sebe než lidé, kteří hry nehrají vůbec, nebo zřídka. Hráči her mají schopnost rozlišit objekty v oblasti periferního vidění, přičemž si dokáží všimnout velkého počtu předmětů, ačkoli kolem nich jen procházejí.

Docentka Daphne Bavelierová z University of Rochester ve státě New York vedla výzkumnou práci zabývající se rozvojem psychických schopností člověka pomocí videoher. Odbornice na kognitivní (poznávací) psychologii byla výsledky sama překvapena.
„Neúčinné jsou však typy her, které se zaměřují pouze na strategii boje nebo funkční hru. V minulosti se podobným fenoménem zabývalo několik výzkumníků, ale naše studie je svého druhu první. My se zaměřujeme na rozvoj pouze vizuálních schopností člověka. Jsme výsledkem bádání opravdu překvapeni. Hraním her získáte a zlepšíte řadu svých schopností, nestanete se jen lepšími hráči.“ Zároveň však docentka Bavelierová zdůraznila, že její výzkum v žádném případě nenabádá rodiče, aby k videohrám své děti posadili. „Pro ně je řada jiných důležitějších učebních metod. Neposvěcujeme hry a netvrdíme, že by děti místo domácích úkolů ze školy měly sedět u počítače a hrát hry,“ dodala docentka Bavalierová.  

       
Reklama