Švormová, Sychra

19. srpna 1883 až 10. ledna 1971 - komu patří tato data? Ano, hádáte správně, patří ikoně módního průmyslu, návrhářce s nelehkým osudem, která změnila svět lidí jednou pro vždy: Gabriele Bonheur „Coco“ Chanel.

Protože tuto neděli proběhlo výročí smrti této osobnosti, sešel jsem se s herečkou Libuškou Švormovou, která ztvárnila Coco Chanel v divadelní inscenaci Příběh Coco Chanel, abych si s ní o návrhářce popovídal. Protože rozhovor o tak zajímavé ženě by vydal na knihu, dohodli jsme se, že z rozhovoru vzniklo následující video...

(Všem, a hlavně Libušce, se omlouvám za kvalitu obrazu, ale moje technika nebyla schopna lepší.)

Coco Chanel v kostce

Narodila se v chudých poměrech ve francouzském Sumaru jako nemanželská dcera obchodníka Alberta Chanel a jeho družky Jeanne Devolle. Když Jeanne v roce 1895 zemřela, všechny děti (Coco měla čtyři sourozence) putovaly do sirotčince. Coco byla se setrou Julií později přijata do klášterní školy.

Když bylo Coco dvacet let, začala pomáhat tetě v obchodě s oděvy a stala se z ní vynikající krejčová. O dva roky později si začala po večerech přivydělávat zpěvem a občas i tělem v kavárnách a nočních podnicích v Moulins a Vichy. Tady také přišla ke své přezdívce Coco.

Prvním osudovým mužem se jí stal bohatý chovatel koní Etienne Balsano, který ji přivedl do vyšší společnosti. Muži ostatně hráli v životě Coco významnou roli, ačkoli se nikdy neprovdala. Britský diplomat Arthur Capel jí dopomohl k otevření obchodů s luxusními klobouky v Paříži a Deauville.

Svůj první módní salon otevřela v roce 1916 v luxusním letovisku Biarritz. Její sláva rostla a Coco oblékala ty nejskvělejší osobnosti své doby. V jejích továrnách pracovalo přes tři a půl tisíce zaměstnanců!

Nesmrtelná Coco
  • Malé černé
  • Dámský kostýmek – sáčko bez límce a polodlouhá sukně
  • Parfém Chanel č. 5

Ach ti muži – Coco měla pletky například s malířem Paulem Irbem, s ruským velkoknížetem Dimitrijem Romanovem, za války byla nařknuta z kolaborace s nacisty kvůli svému vztahu s Němcem H. G. von Dicklagem.

Švormová, Sychra, Dolinová, Čenský

Coco Chanel jednou řekla: „Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.“ Tímto mottem se řídila celý život.

Jaké je vaše životní motto?

Reklama