Krajinu pokryl sníh a nastala dlouho očekávaná bílá zima. Ale něco mi tady nehraje: Při pohledu na zašedlou oblohu vidím kromě poletujících vloček, protáhlé siluety letících ptáků. Že by to byly volavky? Šálí mě zrak?

Nešálí, byly to opravdu volavky a našemu známému „vykradly“ rybníček s nasazenými kapříky. K jeho velké radosti, pochopitelně. Když mají zdroj potravy u zobáku, tak co by se namáhaly s dlouhou cestou někam do tramtárie? To bude asi hlavní důvod, proč se jim tady stále líbí a nepodnikají dalekou cestu do teplých krajin.

volavka

A není to jen případ volavek, jak jsem se přesvědčila při návštěvě Blatné. Na tamním lihovarském komíně „bydlí“ čápi celoročně. Pár let už neodlétají na jih jako jejich soukmenovci, ale zůstávají doma a jsou pro Blatnou zimní atrakcí.

Musela jsem si doplnit mezery v přírodovědném vzdělání a zavolala „svému“ zvířecímu poradci, Petru Jandíkovi ze Záchranné stanice ve Spáleném Poříčí. Určitě se s podobnými případy ve své praxi setkává.

Jak je možné, že tito stěhovaví ptáci změnili své „zvyklosti“ a neodlétají do teplých krajin? Co je vede k tomu, že zůstávají v nehostinných Čechách? A čím se vlastně živí, když zamrznou rybníky a krajina zapadne sněhem?

Už několik let pozorujeme, že někteří zůstávají. Poslední dobou jsou mnohem mírnější zimy, a tak mají tito ptáci relativně dostatek potravy. Zkusí to jednou a pak zjistí, že je jednodušší nikam neletět.

Ornitologové tento jev ale nevidí rádi, protože to vede k oslabení populace. Zůstávají tady potenciálně slabší jedinci, kteří obsazují hnízda těm silnějším, co odlétají do Afriky. Na jaře pak dochází ke křížení a degeneraci.

Nehledě na to, že dochází k nepříjemným šarvátkám o teritoria, což bývá jednou z mnoha příčin jejich zranění. Čápi mají velmi křehké kosti.

Čím se přes zimu tito ptáci živí? A můžeme jim nějak přilepšit?

Většina lidí si myslí, že jejich hlavní potravou jsou žáby, ale to je mýtus. Největší procento tvoří hlodavci. Pak je to hmyz, a občas si chytnou rybu. Rozhodně bych neradil tyto ptáky přikrmovat a nechal bych to na přírodě.

Tím jim prospějeme nejvíc.

Čtěte další články, které vznikly ve spolupráci s Petrem Jandíkem

Reklama