O tom, že internet může být pro adolescenty nebezpečné místo, dobře ví čtenářka Eli.Emanuela. Měla štěstí, že ji na virtuální nebezpečí dobře připravili.

Mateřský strach o děti má čtenářka Eli.Emanuela, a tak se je snaží připravit na život (a to i ten virtuální) co nejlépe.


Měla jsem štěstí, že jsem od svého dospívání a prvních kontaktů s pc narážela na lidi, kteří věděli, jak může být internet nebezpečný. Velmi rychle jsem se díky nim naučila, jak se na internetu (ne)chovat, co raději nezveřejňovat a podobně. Internet se může stát neskutečně nebezpečnou „zbraní“. Bojím se o své děti, o jejich bezpečí, a již od mala se je snažíme vést k opatrnosti.

Zatím jsou malé, to starší teprve začíná číst. S počítačem ale pracovat do jisté míry umí: zvládne si pustit pohádku nahranou v pc, otevřít hru, najít si na webu ČT oblíbený pořad. Už nyní proto dceru učíme opatrnosti. Když si pouští na youtube pohádku, vždy se nás ptá, jestli si to může pustit, jestli to není „blbost“ - někteří lidé tam nahrávají videa, která nejsou pro děti vhodná. Před pohádkami většinou běží reklamy, takže vysvětlujeme, co je to reklama, co je její smysl, ... Protože to malé důvěřivé dítě za námi chodí s tím, že v televizi říkali, že to a ono je super a ať to koupíme.

Myslím si, že je velmi důležité jít dětem příkladem. I proto sami na internet nedáváme osobní fotky, nezveřejňujeme příliš důvěrné informace, měníme hesla, pečlivě pročítáme podmínky, když se někde přihlašujeme, na FB se vyskytujeme v podstatě jen jako pasivní uživatelé. Věděli jste, že cokoli, co na FB dáte, se stává jeho majetkem? Že pak může vaše fotky dobře prodat?

Nechci dětem zakazovat internet, je to úžasná věc, když se s ní umí zacházet. Proto své děti budu postupně učit, co na internet mohou dát a co se může obrátit proti nim. Doufám, že budeme mít přátelský a otevřený vztah, že budeme mít přehled, kam děti na internetu chodí, co za informace o sobě prozrazují. A v případě, že by jejich svěřování se na netu začalo sklouzávat do příliš osobního, to včas zastavíme. Naštěstí mám oporu ve svém muži, který počítačům rozumí, takže kdyby bylo nejhůř, může nastavit potřebná bezpečnostní opatření.

A až nazraje čas, chtěla bych jim pustit videa natočená pro projekt Seznam se bezpečně:

I pro mne byly některé příběhy příliš silné kafe. Např. dívka, která se chtěla seznámit přes inzerát, a skončila znásilněná v invalidním důchodu. :( Videa jsou velmi dobře zpracovaná a až děsivě odhalují, jak málo opatrní někteří lidé jsou. Zanechají ve vás silný zážitek. Kamarádky, které videa viděly, pak říkaly, že si s hrůzou uvědomily, co všechno o sobě nevědomky prozradily. Kolikrát stačí třeba půl roku sledovat nějakou diskuzi na internetu, a víte, jak se dotyčná jmenuje, jak má staré děti, v jakém oboru pracuje, v jakém městě bydlí, k jakým doktorům chodí, ... Jsou to drobnosti, které o sobě lidé prozradí v diskuzi „s kamarádkami“, a neuvědomí si, že diskuzi nečtou jen virtuální kamarádky, ale i zcela cizí lidé, kteří nemusí mít čisté úmysly...

S přáním pěkného dne,
Eli.Emanuela

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. června 2013: Děti a internet

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Po 16.00 hodině se dozvíte, které tři čtenářky získaly za příspěvek deskovou hru ABAKU – magickou hru s čísly od firmy Efko.

Abaku

Reklama