Katka řeší, zda se problémy s víčky dědí a zda je možné, že již se stejným problémem bojuje její náctiletý syn.
Blefarochalasa, tedy pokles víček, je určitě především projevem vrozené dispozice. Samozřejmě se věkem a vlivem unavování víček například prací na počítači…postupně zhoršuje. Náctiletý syn samozřejmě problémy ještě mít nebude, ale tvar víček bude už napovídat, že do budoucna by i jemu operace víček mohla pomoci.
 
5c6d73bda08f4obrazek.pngPaní Vlasta neví, v jakém případě jí operaci proplatí zdravotní pojišťovna.
Operaci očních víček na úhradu zdravotní pojišťovnou někdy provádí oční lékaři. Jsou pro to určitá kritéria, víčka musí zužovat zorné pole…, což se projevuje většinou až u starších lidí.
 
Darina má cukrovku a má obavu, zda může vůbec nějakou korektivní operaci podstoupit.
Kompenzovaná cukrovka by neměla vadit. Před operací Darina podstoupí předoperační vyšetření u jejího praktického lékaře a bude-li vše v pořádku, operace pro ní bude bezpečná.
 
Padesátiletá Jana má nadváhu a ptá se, jestli oteklá víčka mohou souviset i s kily navíc.
Částečně mohou. Není to ale zásadní. Každopádně při plastice víček se neredukuje jen nadbytečná kůže, ale také tukové váčky, které jsou uložené za víčky a které dělají někdy velké vyklenutí, otoky nebo pytle pod očima. Tyto tzv. prolapsy nesouvisí ale tolik s obezitou, jako spíš se zmíněnou genetikou.
 
Petřin dotaz směřoval na věk. Jestli je třeba s operací víček čekat co nejdéle nebo zda je možné ji podstoupit i před třicítkou.
S operací víček není potřeba čekat. Respektive je dobré se poradit s plastickým chirurgem a dále postupovat podle toho. Věk není rozhodující. Někdy operaci potřebují 25letí lidé, někdy i 70letí jí nepotřebují. Když jí někdo podstoupí v mládí, může jít na operaci například za 10 let znovu. Až se projeví pokročilejší věk.
 
Čtenářka Květa již po jedné operaci je a s unavenými víčky bojuje znovu a ptá se, zda je možné operaci podstoupit opakovaně.
Vůbec to není problém. Někdy je skutečně výhodné po letech znovu operaci víček podstoupit. Kůže samozřejmě stárne a povoluje se. Někdy se ale věkem víčka horší vlivem povolujících svalů na čele a klesajícího obočí. Pak je někdy výhodnější, víc než znovu operovat víčka, provést některý z typů liftingu čela a obočí.

Děkujeme za vaše dotazy, na které reagoval MUDr. Libor Kment z kliniky plastické chirurgie Esthé.

5c5ae55f4915cobrazek.png

Přečtěte si také: 

Reklama