Zdá se, že se situace vyvíjí k lepšímu. Alespoň co se týče vyrovnávání podílu obou pohlaví na rozhodovacích procesech. Po víkendových volbách bude v krajských zastupitelstvech sedět o něco více žen než dosud.

Ženské političky obsadí o 17 křesel víc než tomu bylo dosud. Zatímco po volbách v roce 2004 ženy zasedly na 102 z celkem 675 křesel, nyní jich mají 119.

Procentuálně vyjádřeno tvoří 17,62 procent osazenstva zastupitelstev. Dosud to bylo 15,11 procenta.

Mezi zastupitelky či senátorky ženy většinou neposunula ale ženská či rodinná témata, spíše místo na kandidátce a příslušnost ke straně. Jako příklad za všechny může sloužit například fiasko bývalé pěvecké hvězdy Evy Hurychové. Jejímu programu do senátních voleb dominovala témata jako rodinná politika či boj proti domácímu násilí. Kandidovala ale za politicky nevlivnou Českou stranu národně socialistickou, která už dlouho neslaví volební úspěchy.

Za zvýšením zastoupení žen v krajské politice je vítězství ČSSD, která bude mít 280 křesel. A z toho ženy obsadí 55 z nich. Komunisté přišli o víkendu o 43 křesel. Teď jich získali 114. Na členky KSČM připadalo necelých 17 procent křesel, nyní je to ale čtvrtina. ODS nově bude mít místo 291 jen 180 zastupitelů. Místo 45 žen jich tak krajskou modrou politiku bude dělat jen 21.

Výsledky jsou však stále v rozporu s veřejným míněním, které je stále více nakloněno tomu, aby se v politice objevovalo více žen. Takové názory vyjadřují v různých průzkumech i tři čtvrtiny dotázaných. Už jen proto, že ženy tvoří více než polovinu české společnosti, ale jejich pohled na její chod i přístup k sociálním otázkám není zatím příliš brán v potaz.

Co může žena přinést do politiky?
Přínos žen do politiky je v méně konfrontačním stylu, ale hlavně v tom, že ženy v politice řeší problémy, které muži považují za marginální. Třeba jen proto, že se s nimi nesetkávají tak často. Vzdělání, zdravotnictví, lidská práva, sociální otázky - to jsou témata, která většinou do politiky přinášejí ženy. Mají k nim blíže proto, že vychovávají děti, starají se o staré a nemocné, a proto mají větší sociální cítění. Ženy také otevírají cestu do politiky jiným marginalizovaným skupinám, jako jsou například homosexuálové, a častěji také brání jejich práva daleko více než muži.
Ředitelka organizace Fórum 50% Lenka Bennerová

O problematice žen v politice jste se v magazínu Žena-in mohli více dočíst v článcích Žena na hrad!, Volební apel aktivistek: Dejte hlas ženám!, Žena není jen matka a manželka..., V Česku je politika věcí mužů, Senátní volby: Na ženy se zapomnělo?


Kde a s kým budou soupeřit ženy v 2. kole senátních voleb

Praha 1

 

 

Blanka Haindlová (ČSSD) se Zdeňkem Schwarzem (ODS)

Rychnov nad Kněžnou
Václava Domšová (SNK-ED) s Miroslavem Antlem (ČSSD)

Žďár nad SázavouDagmar Zvěřinová (ČSSD) s Josefem Novotným (SNK-ED)

Znojmo
Marta Bayerová (KSČM) s Petrem Nezvedou (ODS)

Frýdek-MístekEva Richtrová (ČSSD) s Františkem Kopeckým (ODS)

Zlín
Alena Gajdůšková (ČSSD) s Miroslavem Šindlářem (ODS)

Uherské HradištěHana Doupovcová (ČSSD) s Josefem Vaculíkem (KDU-ČSL)

Už víte, koho budete volit v druhém kole senátních voleb?

Reklama