Stále více žen chce mít pod kontrolou, zda otěhotní, a neoddává víře v zodpovědnost mužů.

 

Potvrzují to výsledky průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Těch je nyní ve věku 15 až 49 let 54,7 procenta!

 

Průzkum také ukázal na výrazné rozdíly v používání antikoncepce podle krajů. Jednoznačně na žebříčku vedou Pražačky, kterých hormonální či okrajově nitroděložní antikoncepci užívá 70 procent! Na druhém místě jsou ženy v Olomouckém kraji se zhruba 66 procenty. Naopak nejméně jich antikoncepci užívá ve Středočeském kraji (47 procent).

 

Lékaři doporučují užívání antikoncepce, upozorňují však, že by měla žena znát dobře svůj zdravotní stav, aby si ho volbou pilulek nezkomplikovala.

 

Co by měla žena vědět, než zvolí druh pilulek

 

Jaké problémy může antikoncepce způsobit?

 

Vysoký tlak – obzvlášť by měly klást důraz na výběr ženy, které trpí problémy se zvýšeným tlakem. Pak je třeba ve spolupráci s gynekologem a internistou volit pilulky s výrazně nízkým obsahem estrogenu.

 

Tromboembolické nemoci (ucpání cévy krevní sraženinou) – uživatelky, které mají problémy se srážlivostí krve nebo už dokonce za sebou mají embolii, by měly přehodnotit, zda vůbec začne brát pilulky.

 

Nadměrné zadržování tekutin

 

Tloustnutí – některé druhy antikoncepce podporují větší chuť k jídlu. Pak je třeba zvolit jiný druh nebo upravit jídelníček.

 

Menší chuť na sex – Díky pilulkám je v těle vysoká hladina bílkovinného globulinu. A ten potlačuje účinky hormonu testosteronu, který umožňuje požitek ze sexu.

  

Žena by měla okamžitě řešit dopad pilulek, když…

…déle než první tři adaptační měsíce trvá nepravidelné krvácení,

…nastaly časté bolesti hlavy,

…opakuje se výrazně nepříjemná bolest v podbřišku,

…cítí nesnášenlivost očních čoček,

…má pocit napětí až bolesti v prsou, výrazný přírůstek váhy.


Nová antikoncepce pro muže!

Britští vědci začínají testovat nové antikoncepční pilulky pro muže. A na mužích. Prozatím totiž jejich úspěšnost potvrdily testy na opicích.

 

Novinka nesoucí prozatím název CDB-4022 je velmi účinná v pozastavení tvorby spermií. Už po 17 dnech způsobuje neplodnost, která se však čtyři měsíce po vysazení pilulek vrátí do normálu. Nijak se ale nedotýká plodnosti. A také neomezuje produkci pohlavních hormonů a libido.

„Nepřináší žádné vedlejší účinky na hormony jako testosteron, takže jsme z něj velmi nadšení,“ tvrdí Sheri Hildová ze společnosti Bioqual, která antikoncepci vyvíjí.

Reklama