Největší strach mají Evropané z toho, že se na svých cestách do ciziny zraní nebo onemocní (43 %). Nejvíc se nemocí bojí Češi (54 %). Z okradení má obavy třetina obyvatel Evropy, pětina se obává teroristických útoků. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov pro ERV Evropskou pojišťovnu a její sesterské společnosti. Účastnilo se ho na 10 000 respondentů v osmi evropských zemích.

Zdravotní komplikace dali na první místo obav při dovolené kromě Čechů také Němci, Poláci, Italové, Britové, Dánové a Švédi. Španělé (40 %) se nejvíc bojí, že je na dovolené okradou. Z kapsářů a poškození majetku mají velký strach i Poláci (41 %), Italové (37 %) a necelá třetina Čechů (30 %).

scared

Obavy z terorismu jsou celkově na třetím místě žebříčku. Největší strach z útoků mají Poláci (31 %) a Němci (29 %). Nejvíc v klidu jsou v tomto ohledu naopak seveřané. Před teroristy se na dovolené třese jen každý desátý Dán a Švéd. „Z průzkumu vyplývá, že sedm Evropanů z deseti si pojišťuje léčebné výlohy, v Česku je to dokonce devět cestovatelů z deseti. Nejlépe pojištění jsou na severu Evropy – Švédové, Dánové a Britové,“ komentuje výsledky manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Zpožděné lety jsou noční můrou Italů a Britů

Třetina Italů (33 %) a Britů (30 %) se bojí, že na dovolenou odletí pozdě nebo jim zruší let a na letišti stráví hodiny. V Česku má z něčeho takového obavy jen každý třináctý Čech, což je nejméně ze všech zemí. „Zajímavé je, že Italové i Britové se bojí zrušených a zpožděných letů zhruba stejně, ale jen pětina Italů má toto riziko pojištěno, zatímco u Britů je to 59 %,“ upozorňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské.

Každý šestý Čech se bojí poškození nebo ztráty zavazadel, v Itálii je to každý třetí cestovatel. Zpožděné lety a ztráta zavazadel nechávají naprosto klidnými Dány a Švédy, stejně jako hrozba přírodní katastrofy. Zemětřesení či povodní se obává jen každý osmý Čech. V Německu, Polsku a Španělsku je to každý pátý obyvatel.  

Ženy jsou bázlivější než muži

Bez obav odjíždí na dovolenou třetina Švédů a Dánu, z ničeho nemá strach také každý šestý Čech. „Z průzkumu vyplynulo, že ženy jsou obecně bázlivější než muži. Mladí lidé mají větší obavy z krádeží a poškození majetku, ale pojišťují se méně,“ doplňuje Vlastimil Divoký a dodává: „Němci, Španělé, Italové a Poláci na rozdíl od ostatních dobře vědí, co jejich cestovní pojištění kryje.“ Každý desátý Evropan uvedl, že v cizině nikdy nebyl.

Průzkum realizovala společnost YouGov v období od 28. 5. – 10. 6. 2014. Provedla celkem 9.343 CAWI rozhovorů s respondenty ve věku 18–74 let ve Švédsku, Dánsku, Velké Británii, Německu, Polsku, Španělsku, Itálii a České republice.

Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Více informací získáte na www.ervpojistovna.cz

ERV

Reklama