Celých 27 % Čechů uvádí, že důvodem, proč si berou půjčku, jsou jejich děti. Kvůli sobě si ji bere 70 % obyvatel Česka a jen 3 % se zadluží kvůli svému partnerovi. Na Slovensku jsou potomci důvodem k úvěru jen u desetiny lidí, v Polsku je to dokonce jen u 7 % dotázaných. Vyplývá to z rozsáhlého telefonického průzkumu společnosti PROFI CREDIT.

Profi credit

Dvě třetiny Čechů (66 %) si půjčují peníze kvůli náhlým výdajům, jako jsou například opravy, podobně jsou na tom Slováci (61 %). Na sever od našich hranic jsou náhlé výdaje impulsem pro půjčku u téměř tří čtvrtin Poláků (71%). Na druhé příčce v důvodech, proč si půjčit, je u nás nákup domácích spotřebičů (16%). Desetina Slováků si neváhá půjčit kvůli doplnění šatníku a 12 % na pořízení nábytku.

Poláci si půjčují nejvíc a nejčastěji

63 % Čechů uvádí, že si úvěr vzali jen jednou. To Slováci a Poláci se půjček nebojí. „Přes polovinu Slováků (59 %) připustilo, že spotřebitelský úvěr už využili minimálně třikrát. V Polsku si takto často půjčují téměř tři čtvrtiny lidí (71 %),“ říká marketingový ředitel PROFI CREDIT pro Střední Evropu Ondřej Šmakal a doplňuje: „Většina lidí v Česku (75 %), na Slovensku (80 %) i v Polsku (94 %) si půjčuje víc než 10 000 korun.“

Na alkohol bychom si nepůjčili, hazard nám nevadí

Zatímco drtivá většina Čechů (91 %) a Poláků (94 %) by si nikdy nevzala půjčku na alkohol, Slováci tak asketičtí nejsou. Úvěr kvůli alkoholu odsoudila jen třetina z nich. 62 % Slováků by si ale nikdy nepůjčilo peníze na hazard nebo zábavu. „V tomto ohledu jsme zase liberálnější my. Jen 5 % Čechů totiž uvedlo, že by si nikdy nepůjčili na hazard. Zarážející ale je, že většina dotazovaných by si vzala bez mrknutí oka půjčku na splácení jiné půjčky,přitom vytloukat klín klíne je to nejhorší,“ shrnuje výsledky průzkumu Ondřej Šmakal.

Profi credit

Ondřej Šmakal
Marketingový ředitel pro Střední Evropu, PROFI CREDIT

 

Reklama