Česká lékárnická komora (ČLnK) u příležitosti Světového dne osteoporózy poukazuje na toto postupující onemocnění kostry, jímž v České republice trpí více než půl milionu osob.[1] Nemoc je spojená s nedostatkem vápníku a vitamínu D. Ten drtivá většina Čechů nezvládá přijímat v dostatečném množství z každodenní stravy. Lidé v každém věku by tak měli věnovat zvýšenou pozornost prevenci. O nejvhodnějších způsobech zvýšení příjmu vitamínu D se mohou celoročně poradit se svým lékárníkem.
Osteoporóza
, známá také jako řídnutí kostí, je charakterizována úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kostí s následným zvýšením jejich křehkosti a vyšším rizikem zlomenin. „Onemocnění bývá často dlouhou dobu bezpříznakové a projevit se může až s první zlomeninou. Je proto důležité zaměřit se především na prevenci, se kterou pomáhají svými konzultaci také lékárníci,“ uvádí prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba a zdůrazňuje, že nejohroženější skupinou jsou ženy starší 50 let a mezi rizikové faktory patří například nízká hmotnost, nedostatečný příjem vápníku, kouření či konzumace nadměrného množství alkoholu.

Nejlepší prevence – pravidelný pohyb a dostatek vápníku i vitamínu D
Odborníci odhadují, že řídnutím kostí v ČR trpí asi 600 tisíc pacientů. „Základem prevence i léčby osteoporózy je vápník v kombinaci s vitamínem D, který pomáhá při jeho vstřebávání,“ vysvětluje viceprezident ČLnK a praktikující lékárník Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Dostatek tohoto vitamínu přitom podle dat Státního zdravotního ústavu dokáže z běžné stravy přijmout necelé 1 % dospělých.[2] „Předcházet osteoporóze je důležité již od dětství. Základem je pravidelný pohyb a dodržování vyváženého jídelníčku. V takovém případě je lidské tělo schopné získat dostatečné množství vitamínu D i vápníku přirozeně přímo ze stravy,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s ohledem na fakt, že takových jedinců není v naší populaci mnoho.

Vitamínu D vzniká na podzim a v zimě málo
Vitamín D přirozeně vzniká v kůži díky slunečnímu záření. Především v podzimních a zimních měsících je však jeho tvorba nedostatečná. Často je proto důležité doplnit tento vitamín jiným způsobem, s čímž pacientům pomohou také lékárníci. „Příjem vitamínu D je vhodné zvýšit například častější konzumací mořských ryb. Doplnit jej lze také pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy. S volbou správné formy pomůže odborný personál v lékárnách,“ uzavírá tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová s tím, že nedostatek vitamínu D stojí nejen za vznikem osteoporózy, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu.Jak předcházet osteoporóze? Poradí pacientský web lekarnickekapky.cz
Na webu www.lekarnickekapky.cz naleznete mnoho témat a praktických rad o vašem zdraví. Nechybí ani sekce určená přímo Světovému dni osteoporózy, kde se nachází informace související s tímto chronickým onemocněním kostí.


[1] https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/12/02.pdf
[2] http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske
 

Reklama