Auta se zapojí do svozu nejméně 2 300 tun jídla, které se Albert zavázal letos darovat

a1.jpg

Každým rokem Albert zvyšuje množství potravin, které daruje ze svých obchodů. Loni objem více než zdvojnásobil na 1 900 tun a stal se největším firemním dárcem České federace potravinových bank. Letos se zavázal navýšit potravinové dary na nejméně 2 300 tun. S dopravou většího množství jídla pomůžou také nově darované dodávky značky Peugeot Boxer.

„Darování potravin má obrovský společenský smysl, proto společně s potravinovými bankami intenzivně pracujeme na navyšování naší pomoci. Prostor teď vidíme hlavně v čerstvých potravinách, které hrají v našich jídelníčcích velmi důležitou roli. Jejich darování je ale náročnější z hlediska logistického řetězce, tedy skladování a chlazení i během přepravy. Proto darujeme dodávky s chladící vestavbou,“ komentuje dar dodávek Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. „Tímto způsobem chceme také pomoci lidem v nouzi jíst o něco zdravěji,“ dodává.

Při čtvrtečním slavnostním předání odevzdali zástupci Albertu regionálním bankám 6 vozů, ten poslední bude kvůli situaci na trhu následovat v nejbližší době. Každé auto uveze 4 palety čerstvých potravin. Albert tímto krokem navazuje na dar tří dodávek v loňském a předloňském roce, které pomáhají v Praze a Středočeském kraji, Jihočeském a Pardubickém kraji. Včera darované dodávky směřují do pražské a středočeské, jihomoravské, ostravské, karlovarské, ústecké potravinové banky a potravinové banky Central. Poslední vůz bude pomáhat na Zlínsku.

a.jpg

Komentáře hostů

Jindřich Fialka, náměstek pro řízení Sekce potravinářství, ministerstvo zemědělství

Potravinové banky mají velký smysl. Podporujeme je od roku 2016 a budeme v tom pokračovat i do budoucna. Loni se povedlo zachránit 9 700 tun potravin a poděkování patří maloobchodním řetězcům, které v darování hrají velmi aktivní a pozitivní úlohu. Bohužel jsme svědky toho, že se sociální situace ve společnosti nelepší, proto je důležité společně pomáhat a projevovat solidaritu. Na světě každý občan vyplýtvá 170 kg potravin. V České republice jsme na tom díky společným projektům a edukaci mnohem lépe, každý občan vyplýtvá 38 kilo. Osvětou i darováním potravin je zapotřebí toto číslo dále snižovat.

Vlastislav Kotrč, ministerský rada, ministerstvo životního prostředí

Oblast potravinových odpadů, jejich předcházení a snižování je jednou z našich priorit. Jde o celosvětový problém. Jsem rád, že se tato problematika stává součástí strategií firem i státu a řeší se. Jako ministerstvo jsme navázali úzkou spolupráci s potravinovými bankami a v rámci našich dotačních programů jsme podpořili řadu projektů, pomohli jsme potravinovým bankám s vybavením, se skladovacími prostory i infrastrukturou. Jejich podpoře se chceme i dál věnovat. Jsme rádi že i obchody podporují tuto činnost a potravinové banky.

Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank

Potravinové banky v současné době pomáhají více než 200 000 lidí. Poslední dva roky příjemců stále přibývá. Velký nárůst způsobila dvouletá složitá situace s pandemií. V posledním roce se připojila i ekonomická krize a následné problémy. Potravinové dary jsou rychlou pomocí lidem, kteří se ocitli v nouzi. Někdy je třeba pomoci jednorázově, jindy po delší dobu. Někomu pomohou ušetřit pár korun z rozpočtu a jinde je zase potřeba pomáhat tak, aby lidé téměř nehladověli. Jsem ráda, že s Albertem neustále rozvíjíme naši spolupráci a díky novým dodávkám budeme moct navýšit potravinovou pomoc.

Pavel Kosorin, ředitel, Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj

Stejně jako jinde i u nás přibývají lidé, kteří potřebují potravinovou pomoc. V celém Jihomoravském kraji aktuálně spolupracujeme s více než 120 organizacemi, které pečují přibližně o 12 000 klientů. S dopravou potravin pro ně nám nově pomůže dodávka s chladící vestavbou darovaná Albertem. Ta nám zároveň umožňuje přepravu čerstvých potravin, které jsou zdravější než trvanlivé, ale také náročnější na celou logistiku.

aaa.jpg

Více na ALBERT.CZ

Reklama