6447c07438c53obrazek.jpg
Foto: Viadukt Novina. Shutterstock

Negrelliho viadukt
Ačkoliv byste možná řekli, že tenhle viadukt určitě nebude podle jeho názvu v Česku, nebo dokonce v Praze, opak je pravdou. Jde o železniční most přes Vltavu, který je nejdelším svého druhu v ČR a druhým nejstarším mostem přes Vltavu (do 20. století se jednalo o nejdelší železniční most v Evropě). Most je pojmenovaný po Aloisi Negrellim a určitě stojí za to mu věnovat procházku. Označuje se někdy také jako Karlínský.

Viadukt Novina
Tento viadukt v Libereckém kraji je častým cestovatelským cílem, kde lidé pořizují nádherné fotky. Je tak oblíbený možná proto, že svým vzhledem k i krajinou, do které je zasazen, připomíná film Harryho Pottera. Novinský viadukt se nachází v Kryštofově údolí, je postaven do oblouku a měří celkem 230 metrů. Samotný viadukt bohužel není veřejnosti přístupný.

6447c125545f6blobid0.jpg
Foto: Sychrovský viadukt. Shutterstock

Sychrovský viadukt
Blízko Sychrova se ve výšce 32 metrů nachází kamenný patrový, železniční viadukt. Je zajímavý a výjimečný v tom, že není tvořen pouze z jedné řady oblouky, ale jsou to řady hned dvě. Najdete ho nad údolím Mohelka. Když už tu budete, doporučujeme navštívit i nedaleký zámek Sychrov, který je vystavěn v novogotickém stylu. 

Bechyňský most Duha
Někdo by mohl namítat, že se nejedná o viadukt, ale o pouhý most. Jenže viadukt se vyznačuje oblouky či půlkruhy, který můžeme vidět právě i u toho bechyňského. Setkáváme se také s označením Bechyňská duha (kvůli svému tvaru) nebo Duhový most, nebo dokonce Jubilejní – to proto, že se jedná o železobetonový most, což je unikát. Jde o roku 2014 o národní kulturní památku.

6447c25c3530aobrazek.jpg
Foto: Bechyňský most Duha. Shutterstock

Perninský viadukt
V Krušných horách v Karlovarském kraji najdete kamenný viadukt, který se nachází v blízkosti Perninku. Je tvořen šesti oblouky a dosahuje výšky 20 metrů. Samotný viadukt se nachází asi 100 metrů od perninského nádraží a používá se o od roku 1899. Tento viadukt je považován za jednu z nejkrásnějších železničních staveb v ČR. Souhlasíte?

Viadukt Kutiny
Kutinský viadukt, též přezdívaný jako velký řikonínský viadukt, je 200 metrů dlouhý most, který se nachází ve výšce 32 metrů nad údolím v Jihomoravském kraji. Pokud u něj najdete pomníčky, není to jen tak. Bohužel zde roku 1970 došlo k tragické nehodě, kdy se z mostu zřítil lůžkový a jídelní vůz mezinárodního expressu a zahynulo zde 31 lidí.

Zdroj: Wikipedia, Kudyznudy, Mapy, hrady, jednoustopouvcesku

Čtěte také: