Vysáváte rády? Odpověď většiny vás bude nejspíš záporná. Proč si ale vysávání nezpříjemnit? Kupte si vysavač, který bude přesně odpovídat vašim potřebám. Najít ten pravý přitom není složité, stačí se řídit několika radami. A pozor! Na Kasa.cz nyní dostanete k vybraným vysavačům mop Leifheit ZDARMA!

vysavač

„Máte doma zvířecího mazlíčka? Bydlíte v bytě s malým dítětem nebo alergikem? Nebo naopak bydlíte sama v garsonce?  To vše je potřeba před koupí ideálního vysavače zvážit,“ říká Pavel Janů, produktový specialista Kasa.cz.

vysavač

Jednotlivé vysavače se od sebe liší nejen parametry, ale i příslušenstvím. „Pro odstranění zvířecích chlupů je nezbytné, aby byly vysavače vybaveny turbokartáčem,“ radí Pavel Janů. Jiná situace nastává, pokud je někdo ve vaší rodině alergikem, případně pokud máte doma malé dítě. „V takovém případě je nejdůležitější, aby vysavač dokonale zadržoval veškeré nečistoty,“ říká zkušený odborník. Kvalitní prachový sáček je proto nutností, výstupní filtr (HEPA filtr) by neměl mít označení nižší než H12 nebo H13. Ideální vysavač by měl fungovat jako čistička vzduchu, to znamená, že z vysavače by měl vycházet čistější vzduch, než byl původní vzduch v místnosti,“ dodává Janů.

Důležitou věcí při výběru vysavače ale není jen to, s kým bydlíte, ale také jak velký váš domov je. „Do většího bytu si kupte podlahový vysavač, který bude mít alespoň 4litrový zásobník na prach a akční rádius (dosah) nad 9 metrů,“ radí Janů. Opačná situace nastává, pokud bydlíte v malém bytě. „Pro vás bude důležitá především skladnost, velmi dobrou alternativou jsou v tomto případě tyčové vysavače,“ doporučuje odborník a dodává: „tyčový vysavač můžete postavit klidně do rohu místnosti. Nezabírá moc místa a je vždy bleskově po ruce. Platí však, že se hodí spíše pro časté vysávání, „tyčáky“ totiž nejsou tak výkonné jako klasické podlahové vysavače.

vysavač

Mnoho tyčových vysavačů se prodává ve variantě 2v1. Znamená to, že součástí tyčového je i ruční vysavač, který můžete kdykoliv vyjmou a použít samostatně. „Ruční vysavač využijete v okamžicích, kdy potřebujete vysát nečistoty nahromaděné na jednom místě, například hlínu z vysypaného květináče,“ doplňuje Janů.

Samostatnou kapitolou jsou robotické vysavače. Jednoduše nastavíte časovač na určitou hodinu, odejdete do práce, a když se večer vrátíte, bude váš byt dokonale vysátý a robot bude odpočívat zpět ve svém „domečku“. U robotických vysavačů více než kdy jinde platí, že kvalita je závislá na ceně. „Kvalitnější vysavače mají propracovaný systém pohybu a dokáží se spolehlivě vyhýbat překážkám a dosahují také lepších výsledků úklidu,“ konstatuje Pavel Janů z Kasa.cz.

Existují rovněž vysavače, které můžete využít nejen pro úklid podlah a koberců. „Víceúčelové vysavače můžete použít například k hloubkovému čištění koberců a čalouněného nábytku, či k mytí oken,“ říká Janů, jedním dechem však dodává: „při koupi víceúčelového vysavače počítejte s tím, že tyto přístroje jsou těžší a také dražší, než klasické podlahové přístroje.“

vysavač

Velkou proměnou prošly v posledních letech také energetické štítky vysavačů. „Dnes na nich najdete takřka veškeré důležité informace o parametrech přístroje, jako je třeba spotřeba energie, účinnost vysávání tvrdých podlah i koberců, množství emisí prachu nebo hlučnost přístroje,“ říká Janů. Pečlivé prostudování energetického štítku by tak tak mělo vždy předcházet nákupu vysavače.

Více odborných rad a mop zdarma k novému vysavači získáte zde.

Reklama