Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve funkci nelení a připravil nový zákon, po jehož přijetí budou trestanci, kterých je v České republice skoro 19 tisíc, povinně pracovat.

Pohoda českých věznic tak nenávratně zmizí a vězni budou vracet státu oněch 520 Kč, které stojí jejich pobyt v nápravném zařízení za den. Dnes ve věznicích pracuje zhruba 55 % vězňů, kteří mohou dělat všemožné práce od výroby dřevěného nábytku přes třídění starého textilu a odpadu. Mohou také vázat knihy a montovat kabely. Jen to lepení pytlíků se dnes nikde neprovozuje.

Bohužel také ne všichni vězni mohou pracovat před branami věznice, ale ti, kteří mohou, to budou mít ministerstvem ulehčeno a budou kupříkladu kopat kanalizaci ve vesnicích, kde ještě není. Rozšiřuje se i možnost k práci, kterou mohli konat jen lidé odsouzení k veřejně prospěšným pracím.

Přitom to, aby vězni pracovali, je pro jejich vlastní dobro. Značná část trestanců má nějaké finanční závazky nebo dluhy a práce ve vězení jim pomůže alespoň část z nich splatit, a tak jim ulehčit návrat do života po odpykání trestu.

Nyní činí průměrná vězeňská mzda něco přes 4 tisíce měsíčně, ale práce není povinná (navíc ani nejsou pracovní příležitosti pro všechny vězně, kteří projevili zájem). Když vězeň řekne, že pracovat nebude, tak nemusí. Stále ještě ale dostává kapesné (to činí pouhých 100 Kč, ale stále je to stokoruna, pro kterou nemusí hnout prstem).

Do konce června, pokud půjde vše podle Pospíšilových plánů, bude pracovat celých 60 % vězňů, což je prý v západních zemích běžný standard. Postupně se má počet pracujících trestanců zvyšovat v závislosti na tom, jak rychle bude ministerstvo schopno sehnat práci.

Vzhledem k tomu, že je shánění míst pro vězně v zájmu státu, nezbývá než doufat, že vše půjde podle plánu a zákon v nejbližší době skutečně projedná vláda a předloží jej parlamentu, který by jej mohl do poloviny roku schválit. Pak už se vězňů nikdo ptát nebude a skončí jim pruhované prázdniny na náklady státu.

Zdroj: Aktuálně.cz

A jak se na problematiku díváte vy? Jste pro povinnou práci vězňů? Nebo byste jim ponechali právo výběru, zda pracovat, či nepracovat? 

Reklama