Láska je slepá, láska hory přenáší, lásku najdeš ve chvíli, kdy to čekáš nejmíň… ta a mnohá další pořekadla by se hodila i pro Marii, sedmadvacetiletou prodavačku, která se zamilovala do Vietnamce, má s ním dvě děti a navzdory všemu a všem si ho bude brát.
Ly Tien
Ly Tien Dang přicestoval do Čech spolu s rodiči, když mu byly tři roky. Do první třídy základní školy nastoupil už v Čechách, poměrně brzy se naučil česky. A i když se učil dobře, bylo rozhodnuto, bude prodávat v tržnici.
Ly Tien však nestojí venku ve stánku, nešel na tržnici, ale má pronajatý kamenný obchod, a jak je u těchto vietnamských spoluobčanů zvykem, se vším, na co si vzpomenete. Pantofle, brambory, barvy na vlasy, čínské polívky. Otevřeno pondělí až neděle od nevidím do nevidím. Obchod zvaný Večerka.
Přečtěte si také: |
---|
Marie
Shodou okolností bydlí s rodiči v domě, v jehož přízemí se nachází i Večerka Ly Tiena. Marie je jeho pravidelnou zákaznicí. Vždy spolu prohodili pár slov, padaly zdvořilostní úsměvy, Ly Tien Marii z legrace přihodil do tašky ještě i nějaké to lízátko nebo žvýkačky.
„Vy jste tady taky pořád,“ zasmála se Marie. „To jste tady sám, s nikým se nestřídáte?“
„Se sestrou, ale ta je teď těhotná a má riziko,“ odpověděl trochu neobratně Ly Tien.
„A nechcete mě na brigádu?“ prohodila v žertu Marie.
Ly Tien souhlasil.
Společná práce, společné soužití
Z brigády se nakonec stalo stálé zaměstnání, a protože Večerka je umístěna na velmi dobrém místě a konkurence kolem žádná, výdělky jsou a peníze, které Ly Tien Marii dával, byly velmi slušné.
Někdy byla ve Večerce sama, jindy tam byl i Ly Tien. Padla nějaká ta cigaretka, kafíčko, Ly Tien Marii vyprávěl, jak byli nedávno u příbuzných ve Vietnamu, jaké to je tam a jaké tady.
A protože lásku najdeš ve chvíli, kdy to čekáš nejmíň a také ty hory přenáší, stalo se, že Marie se po čase do Ly Tyena zamilovala. Připadal jí hodný, milý, nezajímal ho ani alkohol, ani automaty. Byl jen o půl hlavy menší. Ale láska je slepá.
Mariina láska byla opětovaná. Zpočátku velmi rozpačitá, tajná, pak už o ní věděli všichni. Vrabci si o tom cvrlikali na střeše a lidi v okolí drbali a drbali.
Rodiče Marie to vzali celkem v pohodě, ale rodiče Ly Tiena se moc nadšeně netvářili, doufali, že bude žít s někým z jejich komunity. Nakonec však taky nebyli proti, zejména ve chvíli, kdy se Marii a Ly Tyenovi narodily děti. Napřed Maruška, rok a půl nato Tomášek.
Obě jsou velmi roztomilé a stojí za pultem všichni. Jak je u těchto lidí zvykem. Spolu v životě i v práci.
Dodatek
Koncem února čeká Marii a Ly Tyena svatba. Zda bude podle vietnamských tradic, nebo podle českých, to se zatím neví. Prý se mají lidi v ulici nechat překvapit.
Nový komentář
Komentáře
Proč ne na tom přeci nezáleží
Sama mám partnera Vietnamce, nyní je mi 22, jemu 23 a jsme spolu přes šest a půl let. Takže mi nezbývá nic jiného, než Marii a Ly Tienovi popřát hodně štěstí:)
www.hogreta.blog.cz
http://www.asianstyle.cz/kultura/11985-vztah-s-vietnamcem
Jen tak na okraj k tomu jídlu - to co se prodává u nás je jídlo přizpůsobené našim chutím (údajně, mě to nechutná). Ve Vietnamu jsem byla a jídlo bylo naopak velice chutné a dobré, a to i v místech, která nám připadají naprosto nehygienická. Nejvíc jsem si pochutnala v ubohoučkým domě v chudé vesnici na domácím obědě
Tak když jim to klape, proč ne. Mně by se to nestalo, protože se mi vietnamci nelíbí. Ještě nikdy jsem neviděla žádného, co by mi nepřipadal ukrutně ošklivý. To je asi tím rasovým vnímáním. Líbí se mi chlapi mojí rasy, s tím nic nenadělám, to je příroda. A asi je to tak správně, protože jak tu zaznělo, křížením se kurví DNA.
Ale zase pořád lepší, než kdyby si udělala děti s nějakým muslimem a šířili tu společně islám. To zlatý vietnamec.
Docela by mě zajímalo, jestli marie bydlí u rodičů i s těmi dvěma dětmi...
Jinak taky nechápu, o co v tom článku vlastně jde
.
Nepochopila jsem vyznění článku, jako by šlo o něco hrozného. Teď nevím, jestli má jako být horší to, že Mariin vyvolený je o půl hlavy menší anebo Vietnamec. A teď si představte, že v takovém Brně byla už v padesátých letech, možná dřív, imigrační vlna Řeků, kteří se taky popárovali a sžili s domácími.
datura — #15 V tom ti věřím.Moji známí procestovali Vietnam.Také bych si nikdy nekoupila nic k jídlu ve vietnamské nebo čínské restauraci.Prostě jim nevěřím, že je to hygienou ,tak jak má být a nebo ,že mi nepodstrčí nějakého psa či kočku a nebo třeba prase z jejich chovu .Jak ukazovali v TV "chov a porážka prasat po vietnamsku".Děs.
kobližka — #19
To je úplně jiné pojetí světa.
datura — #15 tak na to stačí podívat se do bytu mojí tchýně, to s Vietnamci naprosto nesouvisí...
Suzanne — #16 vzdálené ano, ale odlišné typy ne, prý se deformuje šroubovice DNA
Před lety na kurzech FCE jsem se potkala s vietnamskou holkou, dost jsme spolu pracovaly ve skupince. Staly jsme se kámoškami, navštěvovaly se, měla jsem možnost ochutnat jejich domácí stravu. Jen teď prchla na zahraniční studia. Přesto jsme stále v kontaktu. Pokud v létě nedorazí do ČR, vyrazím já za ní.
Suzanne — #17 V tom máš pravdu - oni jsou pracovití jinak,jde jim hlavně obchod,ale řemeslníci,jak je máme zažité my,asi nejsou.To vidím v našem městě.
nemusíme chodit moc daleko a podívat se, jak pořádek "vidí" naši chlapi doma
datura — #15 To se zřejmě netýká pracovitosti, ale jiného pojetí světa. Lidé schopní dřít do úmoru, ale bordel prostě "nevidí", přijde jim zřejmě normální
A to se týká velkého kusu světa.
rusalka2008 — #11 Tak já mám zato, že je to zrovna naopak
Míchání vzdálených genů právě ozdravuje genom. Alespoň tak jsem to dosud všude četla
dadma — #13 s tou pracovitostí je to trochu jinak. Máme je za sousedy, v obchodě, pokud se to týká peněz jsou pracovití, ale kolem domu mají neskutěčný bordel, už jsme na ně dvakrát volali šéfa životního prostředí, protože nám za plotem udělali skládku z kreabic, igelitů, peří a kostí ze slepic a psů, zkrátka humáč, ale to ostatní nevidí, jen ti, kterých se to týká. A pokud z vás někdo viděl v TV pořad o Hanoji a viděl ten binec na ulicíchi, tak se ani nediví.
Zaplať pánbůh, že moje dcery si vzaly čechy a koho si vezme třeba sousedovic dcerka je mi šumák. Jen se potom nesmí nikdo divit, když se v dalším koleně narodí dvěma čechúm rozkošný černoušek nebo šikmáč.
Na Vietnamce jsme si zvykli jsou pracovití a jejich děti vedou k tomu ,aby se dobře učily a v životě se uplatnily.Z druhé strany mám trochu odtažitý odstup k tomu co vše jedí.I když myslím, že děti ,které se zde narodily a vyrůstaly ,budou trochu jiní než jejich rodiče a prarodiče.Marie má asi výhodu v tom, že ten její Ly Tien se ,asi nikdy nebude chtít vrátit do Vietnamu .Já sama znám smíšené manželství a jsou v pohodě.A výšku tu bych neřešila.
Rikina — #10 tohle ale nebude ten případ, jelikož dotyčná píše, že on je zde od tří let, ten má dávno trvalý pobyt legálně, tudíž snatek s češkou nepotřebuje