Láska je slepá, láska hory přenáší, lásku najdeš ve chvíli, kdy to čekáš nejmíň… ta a mnohá další pořekadla by se hodila i pro Marii, sedmadvacetiletou prodavačku, která se zamilovala do Vietnamce, má s ním dvě děti a navzdory všemu a všem si ho bude brát.

Ly Tien

Ly Tien Dang přicestoval do Čech spolu s rodiči, když mu byly tři roky. Do první třídy základní školy nastoupil už v Čechách, poměrně brzy se naučil česky. A i když se učil dobře, bylo rozhodnuto, bude prodávat v tržnici.
Ly Tien však nestojí venku ve stánku, nešel na tržnici, ale má pronajatý kamenný obchod, a jak je u těchto vietnamských spoluobčanů zvykem, se vším, na co si vzpomenete. Pantofle, brambory, barvy na vlasy, čínské polívky. Otevřeno pondělí až neděle od nevidím do nevidím. Obchod zvaný Večerka.

Přečtěte si také:

Marie

mužMarie bydlí stále s rodiči. Rozešla se s přítelem, který propadl gamblerství, a tak opustila jejich společný podnájem a vrátila se zpátky domů. Dlouho nemohla najít žádnou pořádnou práci, zaměstnání střídala jako ponožky. Protože má jenom základní vzdělání, střední školu nedokončila, moc si vybírat nemohla. Z toho posledního odešla kvůli tomu, že nedostala za tři měsíce zaplaceno.
Shodou okolností bydlí s rodiči v domě, v jehož přízemí se nachází i Večerka Ly Tiena. Marie je jeho pravidelnou zákaznicí. Vždy spolu prohodili pár slov, padaly zdvořilostní úsměvy, Ly Tien Marii z legrace přihodil do tašky ještě i nějaké to lízátko nebo žvýkačky.
„Vy jste tady taky pořád,“ zasmála se Marie. „To jste tady sám, s nikým se nestřídáte?“
„Se sestrou, ale ta je teď těhotná a má riziko,“
odpověděl trochu neobratně Ly Tien.
„A nechcete mě na brigádu?“ prohodila v žertu Marie.
Ly Tien souhlasil.

Společná práce, společné soužití

Z brigády se nakonec stalo stálé zaměstnání, a protože Večerka je umístěna na velmi dobrém místě a konkurence kolem žádná, výdělky jsou a peníze, které Ly Tien Marii dával, byly velmi slušné.
Někdy byla ve Večerce sama, jindy tam byl i Ly Tien. Padla nějaká ta cigaretka, kafíčko, Ly Tien Marii vyprávěl, jak byli nedávno u příbuzných ve Vietnamu, jaké to je tam a jaké tady.

A protože lásku najdeš ve chvíli, kdy to čekáš nejmíň a také ty hory přenáší, stalo se, že Marie se po čase do Ly Tyena zamilovala. Připadal jí hodný, milý, nezajímal ho ani alkohol, ani automaty. Byl jen o půl hlavy menší. Ale láska je slepá.
Mariina láska byla opětovaná. Zpočátku velmi rozpačitá, tajná, pak už o ní věděli všichni. Vrabci si o tom cvrlikali na střeše a lidi v okolí drbali a drbali.

Rodiče Marie to vzali celkem v pohodě, ale rodiče Ly Tiena se moc nadšeně netvářili, doufali, že bude žít s někým z jejich komunity. Nakonec však taky nebyli proti, zejména ve chvíli, kdy se Marii a Ly Tyenovi narodily děti. Napřed Maruška, rok a půl nato Tomášek. 
Obě jsou velmi roztomilé a stojí za pultem všichni. Jak je u těchto lidí zvykem. Spolu v životě i v práci.

Dodatek

Koncem února čeká Marii a Ly Tyena svatba. Zda bude podle vietnamských tradic, nebo podle českých, to se zatím neví. Prý se mají lidi v ulici nechat překvapit.  

Reklama