Mezinárodní svatbaJeště donedávna celkem výnosný obchod, nyní trestný čin. Jde o uzavírání sňatků s cizinci za účelem získání trvalého pobytu a později i občanství. To, že v současnosti hledí zákon na fiktivní manželství přísněji, potažmo je trestné, ale neznamená, že by k obchodování s podpisy na oddacích listech nedocházelo.

 

V České republice fungují nelegální „agentury“, které jsou za úplatu nápomocné cizincům, majícím o fiktivní sňatek zájem. Není to tak dávno, co jistá paní naletěla na špek televizním redaktorům a za poměrně nízký úplatek dvaceti tisíc korun provdala zájemkyni za „kamaráda“ z africké země. I přes záznam na kameře potom novinářům tvrdila, že si ji s někým spletli.

 

Některé dvojice jsou spolu jenom naokoJiný případ se odehrál v jižních Čechách, kdy si naopak muž z Břeclavi vzal ženu z Ukrajiny pracující v nevěstinci. Určitě to byla láska veliká a svatba také stála za to. Svědky jim totiž dělal majitel onoho podniku se svojí dcerou. Naše úřady se v tomhle případě oblafnout nedaly. Prostě o řádné manželství evidentně nešlo.

 

Motivace cizinců je jasná. Většinou pocházejí z rozvojových zemí třetího světa. Mladí lidé tam mnoho příležitostí nemají, a tak jsou ochotní veškeré své úspory vložit do takto riskantních podniků. Není třeba dodávat, že novomanželé se od svatby už nikdy nevidí.

 

Na světě je také soudní precedent s první odsouzenou, který pětadvacetileté dámě vynesl tříměsíční podmínku. Mladá Češka se nechala na Ukrajině oddat s Pákistáncem. Hned na to zažádali manželé na českém konzulátu o tříměsíční vízum pro muže, aby se mohl lépe seznámit s nevěstinou rodinou. Po příjezdu do ČR požádal v manželčině bydlišti o trvalý pobyt. A to už bylo našim strážcům zákona podezřelé. Cizince, jak už to v takových případech bývá, vyhostili a mladá žena vyfasovala zápis do trestního rejstříku.

 

Barbora KudláčkováPro lepší představu, jak podobné svatby probíhají, jsme položili několik otázek mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Barboře Kudláčkové (na malém snímku).

 

Jak často dochází k odhalení fiktivních svateb?

V minulém roce prokázala cizinecká police asi 200 případů, kdy cizinci zneužili sňatku, či zapsání do rodného listu dítěte k získání trvalého pobytu.

Jaké jsou nejčastější indicie pro cizineckou policii?

Indicií je celá řada a nelze je konkrétně vymezit. Prokazování účelovosti sňatku spočívá zejména v porovnávání výpovědí manželů, svědků, šetření v místě bydliště atd.

Do jaké míry se jedná o propojení této trestné činnosti s organizovaným zločinem?

Propojení je poměrně časté. Při každém podezření, že účelový sňatek někdo zorganizoval, spolupracujeme s útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a předáváme mu informace.

Cizinecká policie bdí.Jaké národnostní skupiny u nás projevují o tyto sňatky největší zájem?

Jedná se nejčastěji o státní příslušníky Vietnamu, Číny a Nigerie.

A jak řešíte prevenci?

Prevence z naší strany spočívá zejména v důsledném prověřování žádostí o povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny, zda se nejedná o účelový sňatek. Dále informování veřejnosti o takovýchto případech a jejich důsledcích. Podle našich informací se prevencí účelových sňatků zabývají i další státní orgány a neziskové organizace.

 

Znáte nějaký případ fiktivní svatby? Jak se díváte na tento způsob přistěhovalectví - vadí vám, nebo ne? 

Reklama