Je mladý, hezký, chytrý, vtipný, hodný a miluje ji. Ondřej je pro Ivu prostě dokonalý. Až na jednu věc. Jmenuje se Jebavý, Ondřej Jebavý…
Možná by nad tím Iva dokázala mávnout rukou, vždyť její přítel Ondra byl nejúžasnější chlap, jakého kdy v životě poznala, kdyby ovšem sama až do puberty neprožívala muka kvůli svému vlastnímu rodnému příjmení – Kokotková.
V patnácti jsem si ho nechala změnit, přece teď nevyvdám jméno Jebavá!
„Celé dětství jsem trpěla kvůli svému příjmení,“ vypráví Iva. „Na základce jsem byla neustále terčem posměchu a zlých poznámek. Hlavně kluci mi to dávali pěkně sežrat! Kdo nevyrůstal s tak hanlivým jménem, nepochopí. Zvláště pak pro holku je to trauma,“ říká jinak velmi pohledná blondýnka. V pubertě se prý situace ještě vyostřila. Spolužáky, kterým se líbila, nenapadlo pochopitelně nic lepšího než si ji dobírat právě kvůli jejímu příjmení.
„Vím, že kluci shazují holku, která se jim líbí, jenže mě to tenkrát úplně ničilo,“ tvrdí Iva, která se před nástupem na gymnázium rozhodla v patnácti letech zažádat o změnu příjmení, tak aby už bylo zapsáno i v její první občance.
„Rodiče s tím zpočátku moc nesouhlasili. Táta tvrdil, že to musím brát s nadhledem, že na tom přece nic není. Je fakt, že on si sám ze sebe uměl udělat legraci. Máma příjmení vyvdala a v dospělosti už kvůli tomu člověk nemá tolik problémů, ale já jsem to prostě snášela strašně těžce,“ svěřuje se Iva, dnes již Kostková, která prý měla pocit, že s upraveným příjmením začala úplně nový život.
Věděla jsem, co prožívá
„Bylo to skvělé!“ vzpomíná. „Noví spolužáci, nová škola v novém městě, kam jsem dojížděla, úplně nový život! Když jsme se na začátku roku představovali profesorům, nemusela jsem trnout, až na mě přijde řada, a rudnout studem, že se mi při vyslovení příjmení budou ostatní pochechtávat jako dřív.“
S Ondřejem se Iva seznámila o několik let později ve svém prvním zaměstnání.
„Když se mi poprvé představil, myslela jsem, že padnu,“ říká. „Nesmála jsem se, naopak. Bylo mi ho líto, moc dobře jsem věděla, co všechno už si asi musel kvůli tomu jménu vyslechnout, ale on byl úplně v pohodě. Když jsme se spolu začali víc bavit, dělal si z toho dokonce legraci. Prý nevidí nic špatného na tom, když je chlap „jebavý“.“
Jenže jak šel čas, začal zamilovaný pár přemýšlet o svatbě a konflikt byl na světě.
Děti Jebaví nebudou!
„Já prostě nechci, aby můj syn nebo dcera zažívali to, co já,“ vysvětluje Iva a dodává: „Jenže Ondřej a jeho rodina se tím cítí dotčeni. Prý je to zcela běžné jméno a ohánějí se i slavnými jmenovci jako třeba hokejistou Jiřím Jebavým. Poslední dobou si utahují třeba z toho, že jsou příbuzní taky těch filmových Jebalů.“ (americká komedie Fotr je lotr, pozn. red.).
Jenže Iva trvá na tom, že pro její a Ondřejovy potomky už by to taková legrace nebyla a sám Ondřej přiznává, že i on si jako dítě užil ve škole své, přičemž mu odvážné jméno dvakrát nepomáhalo ani při prvních romantických pokusech s dívkami.
„Asi by to nebyl důvod k rozchodu, ale Ondřej nakonec ustoupil a dohodli jsme se, že si i po svatbě nechám své jméno a děti se budou jmenovat rovněž po mně. Původní návrh, že se na Kostku přejmenuje i on, jsme nakonec kvůli jeho zaměstnání a hlavně rodině zamítli,“ uzavírá spokojeně Iva, která už dnes plánuje veselku.
NOMEN OMEN
Zatímco někteří se za své nelichotivé příjmení stydí, jako například slavný básník Otokar Březina, který se taktéž původně jmenoval Václav Jebavý, jiní si z něj dokonce udělají přednost a založí si na něm živnost. Příkladem může být například známý gynekolog MUDr. Karel Šuk, bývalý náčelník horské služby Rudolf Chlad, pánové z pražského uzenářství Sup a Synové nebo pohřební služba z Třebíče Konečný a spol. či brněnská cestovní agentura Libor Zabloudil.
Nový komentář
Komentáře
Na vejšce nás učil pan inženýr Jebavý. Úspěšný zahradní architekt.
Pohřební služba Libuše Smutná,veterinář Chlupatý,v pohřebnictví jméno Anděl,prodavač věnců a svíček Mrtvý,no někdy se to sejde.
Meli jsme ve tride Starou a Malou, taky nic moc, a znam obchodnika Šoukala, byl to moc prijemny mlady muz. Kdyz jsem se vdavala, manzel rekl ze me prece nevlastni, tak co blbnu ze bych si brala jeho jmeno - odkud on pochazi, tam si zensky jmeno nechavaji. Deti pak mivaji prijmeni po otci, nebo po obou. On ma ovsem tak blby jmeno, se kterym si taky uzil svoje (prestoze tam odkud je, je to jmeno hodne casty) ze jestli budem mit deti, asi si budem muset promluvit
Nelíbilo se mi mé jméno za svobodna. Ráda jsem ho vyměnila za příjmení svého může, které se mi opravdu líbí. Manžel byl jedináček a měli jsme spolu dvě dcery, tak mi bylo líto, že tak pěkné příjmení z naší rodiny asi zmizí. No a jedna dcera teď žije ve Španělsku a tam si ženy nechávají své příjmení a děti mají automaticky příjmení dvě, jedno po matce a jedno po otci. Tak nám ještě chvili to naše příjmení snad vydrží.
dneska si myslím není problém vzít si to příjmení,které je lepší(a je jedno, jestli je to jméno po manželce,nebo manželovi).Záleží na domluvě. Někdo může být na své příjmení hrdý...
Známí se jmenovali Šoustalovi. Když se měl starší syn ženit , jeho slečna se tak nechtěla jmenovat. Rodiče tedy přistoupili na změnu příjmení celé rodiny - Šeda/-ová. No a jak myslíte, že se jim dnes říká (je to tak 15 let)? Správně jsou Šoustalovi všichni!!!
S Ivou naprosto souhlas, jen si zas zadělali na problém v budoucnu - chudáci jejich děti budou vysvětlovat J/jebavého tatínka...a přitom mohli mít K/kostku .
Dávná kolegyně z práce se nechtěla jmenovat Semivolová, manžel si tedy vzal její jméno (krásné české). Když se po čase rozešli, tak si ho nechal. Pěkně si s ním polepšil :-)
Spolužák se jmenoval Umrlý (a i tak trochu vypadal).Kolegy jsme měli Křečka a Krtka - a hodně jsem si je pletla. Zajímavým jménem se též pyšnil kolega Labuť.
No, já jsem své rodné příjmení upřímně nenáviděla a vůbec nelituji, že už ho nebudeme dále předávat, s bráškovými dcerkami "končí". Po svatbě jsem si vůbec nepolepšila, opět děs...ale pravdou je, že se mi kvůli jménu nikdo do očí neposmíval (synkové by asi mluvili jinak). Teď jsem podruhé vdaná - a konečně normální příjmení :-) To už nevyměním :-)
Jinak i cizí jména jsou někdy drsňárny. Měli jsme klienta z Řecka a jeho zvučné jméno Hovnanianus bych teda nebrala, i kdyby to snad byl Onasis
Naprosto souhlasím s Ivou, jmenovat se můj manžel nějak hanlivě, tak si jeho jméno rozhodně neberu a trvám na tom, že děti se budou jmenovat po mně. Optimální by samo bylo, aby se jmenovali všichni stejně, ale minimálně na tom, co nakonec vymohla Iva, bych si taky trvala.
Mám hezké příjmení takže bych si ho chtěla nechat, jeden můj bývalý ho dokonce chtěl.
Ivu naprosto chápu a vůbec se jí nedivím. Vzpomínám si, jak nám profesor na gymplu povídal o výše zmíněném básníku Otokaru Březinovi a my se mohli potrhat! Musel si se svým jménem - vesnický učitel a navíc ještě 4% - notně užít!
Jsem ráda, že jsem takové dilema řešit nemusela. Jako svobodná jsem se jmenovala úplně normálně. Po svatbě jsem získala krásné, v našich končinách naprosto netradiční příjmení, nicméně tak neobvyklé, že jsme i v telefonním seznamu jediní, a tudíž lehce identifikovatelní. Ale nestěžuji si! S Ivou, ani s Ondřejem bych neměnila!
děti by měli mít normální příjmení a stejné jako jejich rodiče,takže Ondřej by měl být Kostka
Altamora — #43 Ano, dá se to brát tak, že K NĚKOMU patříme, ale ve mně to vyvolává i dojem, že NĚKOMU patříme....
Já jsem za svobodna Pecková, jo užila jsem si, byla jsem prostě pecka!!! Ještě dnes když slyším "to byla pecka, dám ti pecku..." sebou trhnu! Děti jsou zlý!
Karo Líná — #26
bubidani — #42 Ono by se to také dalo vyložit naprosto obráceně. Přístup Ondřeje je extrémně sobecký vůči budoucí manželce i dětem. Rodina by měla mít, pokud možno, stejné jméno - společné jméno. Vzhledem k dané situaci, kdy Ondřejovo přijmení je naprosto šílené (kdo tvrdí, že ne, tak asi není z Moravy), je logické, že by mělo být zvoleno jméno budoucí ženy (příp. jiné domluvené), ve kterém žádná vada není. Ondřej sám v mládí prožíval problémy se svým jménem a teď v podstatě nepřímo stejné problémy způsobí svým dětem a choti. Jak se budou cítit ve škole, když budou muset hlásit jména svých rodičů? Už jenom to vysvětlování, že otec se jmenuje jinak - a navíc zrovna takhle. Prostě je to od Ondřeje sobecké - vůči budoucí manželce i jeho budoucím dětem
German — #39 Já si říkám, že K někomu patřím. Nelíbilo by se mi: Jana Novák šla s Petrou Dvořák za Zdenou Petrůj. Nebo jak bychom tu větu správně řekli, kdybychom -ová neměli?
German — #41 byl to jejich původní návrh, který zavrhli, ale jinak jsem reagovala na stejný nápad Pajinka — #9
na rodiče bych v tohle případě vůbec nekoukala, berou se oni dva, jde jen o to na čem se ti dva dohodnou a pro co se rozhodnou :-)
bubidani — #25 Já jsem ale v článku nikde nenašla, že by Iva nutila Ondřeje, aby si změnil příjmení! Přece jen trvala na tom, že ona si i po svatbě nechá své příjmení a děti se budou jmenovat po ní. Na tom nevidím nic sobeckého, naopak. Sobecký se mi zdá přístup Ondrových rodičů.
vladka006 — #31 Já znám ředitele parfumerie Voňavku.
Dante Alighieri — #33 Souhlasím!!
Ona vůbec ta přípona -ová zdá se mi poněkud nešťastná. Tímto prostě jakoby někomu náležíš.