Myslím, že většina z vás už někdy ochutnala nebo použila při vaření javorový sirup. Ale zkoušeli jste ten pravý, neředěný, zkrátka úplně přírodní? Je to opravdová delikatesa, u nás ještě docela nedoceněná, ale podíváme-li se za oceán, tak pochopíme, že tam by spousta lidí při přerušení dodávek kvalitního „maple syrup“ vyšla do ulic. Kromě výborných chuťových vlastností je tahle nazlátlá až černá tekutina skvělou náhražkou za „bílý jed“ v podobě rafinovaného cukru. Určitě se dá kvalitativně srovnávat s medem, a to i aspekty zdravotními.

 

Kdy a jak na těžbu pochoutky


 

V době předjaří, kdy stromy začínají čerpat ze země mízu, aby zanedlouho měly z čeho vyživovat růst listů a květů, začíná sezona stáčení javorové šťávy. To znamená, že je ten pravý čas načepovat si ze svých javorů také pár kbelíků mízy a zároveň si říct pár zajímavostí.

 

Za nejkvalitnější mízu je považovaná ta, která proudí vlákny dřeva stromu v době, kdy raší pupence mladých listů. Po zpracování pak vzniká téměř černý přírodní sirup, který je obohacen značným množstvím ze země natažených minerálních látek, profiltrovaných navíc v kapilárách kořenového systému stromu. Pokud si myslíte, že je možné zpracovávat šťávu pouze z cukrových kanadských javorů, tak to jste na omylu. Samozřejmě je to nejlepší, ale stáčet je možné v podstatě ze všech druhů stromu, jenom na dané množství vyrobeného sirupu spotřebujete mnohem větší objem mízy.Červený javor

 

Na těžbu se musíte řádně vybavit. Budete určitě potřebovat nějaký obyčejný čepovací kolík nebo kohoutek, potom nádobu, do které bude míza vtékat (nejspíš kbelík s poklicí kvůli hmyzu a nečistotám). Dále velký hrnec, v němž se bude míza vařit a odpařovat, teploměr nad bod varu a potom také filtrační plátýnko a samozřejmě sklenice, ve kterých nakonec sirup uskladníte.Sběrná nádoba

 

Stáčení a vaření

 

Poté, v období od konce února až do dubna, musíte stromy navrtat přibližně do hloubky pěti centimetrů ve výšce pasu. Strom by neměl být slabší než 30 centimetrů v průměru, to abyste mu neublížili. Samozřejmě, že otvor musí odpovídat velikosti čepovacího kohoutku, který by v něm měl být natěsno, aby míza neodtékala jinudy, než má. Zkušení cukráři tvrdí, že průměrná sezona vydá mezi 50-100 litry mízy z jednoho kohoutku. To by mělo stačit na litr a půl až dva sirupu. Tudíž čím více stromů máte k dispozici, tím lépe, nehledě na to, že z každého vytěžíte odlišné množství.

 

Alchymie vaření je už potom jednoduchá. Musíte vařit a vařit, dokud se voda neodpaří a nezůstane lepkavá a sladká šťáva. Zároveň je důležité, abyste co nejdříve zpracovávali každodenní sklizeň, protože nezpracovaná míza může chytit plíseň. Jako při každém vaření se může stát, že bude hrnec přetékat. Odborníci doporučují dát do tekutiny trochu másla nebo kapku oleje. Tvořící se pěnu sbírejte jako třeba u polévky lžící. Že jste u cíle poznáte tak, že se tekutina táhne a lepí.

 

Domácí javorový sirupNaše zdraví jásá

 

Z hlediska zdravotního je javorový sirup doporučován zejména pro kvalitu přírodního cukru a celou řadu obsažených minerálních látek Obsahuje třeba železo, vitamin B a vápník, stejně jako další stopové prvky, které závisí na půdě, kde strom roste. Pravý sirup z javorů je doporučován i lidem trpícím cukrovkou, a tudíž dietářům. Obsahuje zvláštní druh cukru, který nejde přímo do krve, ale je postupně vstřebáván střevními stěnami, takže si ho tělo samo dávkuje tolik, kolik ho skutečně potřebuje. Tak se zabrání nárazovému působení na činnost slinivky břišní, stálé její potřebě vyrovnávat hladinu inzulínu, čímž by jinak mohlo dojít ke vzniku cukrovky. Někteří lidé tvrdí, že jim javorový cukr pomohl cukrovku zklidnit a snížit potřebu injekcí. Zároveň je sirup účinný při léčbě mykóz a při odtučňovacích kúrách.

 

Mňam!

 Dort s javovým sirupem

Nesmíme zapomenout na to hlavní – a to, že je javorový sirup výtečnou pochoutkou, díky které dokáže šikovná kuchařka udělat strávníkům pomyšlení. Všeobecně jsou známé různé variace s palačinkami a lívanci. V létě zase přijde k duhu javorová citronáda nebo zmrzlina, kterou uděláte, když horký sirup přelijete na sníh či drcený led. Američané jsou schopní polévat javorovým sirupem i maso a klobásy při grilování. No a samozřejmě existuje i množství skvělých receptů na fantastické sladkosti. TADY je jeden z těch naprosto neodolatelných.

 

Jakpak vám chutná javorový sirup? Troufli byste si na domácí výrobu? Máte nějaké dobré tipy a recepty?

Reklama