5ce3ee8ec7603obrazek.png
Zvířátka Putim

„Popravdě, nikdy jsme nepočítali, kolik zvířat tu máme, ale můžete přijít a spočítat je,“ nabízí návštěvníkům rodina se čtyřmi dětmi z Putimi nedaleko Písku, která si zvěřinec pořídila jen tak pro radost. Aby k nim chodili rodiče s dětmi místo toho, aby seděli u počítačů a tabletů. Uvidíte tu nejen ovce, kozy, prasátka nebo třeba králíky, ale také exotičtější faunu.
Více ZDE.

ZOO PARK Vyškov

Chovem domácích a hospodářských zvířat z celého světa se už od roku 1965 zabývá zoopark nedaleko Brna. V současné době tu chovají bezmála 1 200 zvířat. „Chtěli bychom hlavně dětem, ale i dospělým návštěvníkům ukázat, že například kráva není fialová příšera nesoucí na hřbetě reklamní nápis, že vajíčko není vytvořeno uměle ve fabrice, ale že je „zařídí“ sama příroda v těle slepice a mnoho dalších skutečností, které mohou zůstat v dnešní přetechnizované době dětem utajeny,“ lákají návštěvníky. Nachází se tu také Dvoreček naší babičky, kde přichází návštěvníci do přímého kontaktu s domácími zvířaty – mohou zde krmit nebo si pohladit kůzlátka, jehňátka a další zvířata.
Více ZDE.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna umístěné v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. To je Valašská dědina, která je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. V průběhu roku se zde konají programy oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat včetně stáda ovcí.
Více ZDE.
5ce3ef07300abobrazek.png

Ekofarma Šťastná koza Velké Albrechtice

Nedaleko Ostravy se nachází rodinná kozí ekofarma, kde si můžete pochutnat na ručně dojeném mléce a dalších produktech z něj. Kromě stáda koz se tu děti seznámí také s dalšími domácími zvířaty v malé zoo.
Více ZDE.

Minifarma Falbgery Borová u Poličky

Rodinný zookoutek s 30 druhy a plemeny zvířat je otevřen pro širokou veřejnost a projít si ho můžete při komentované prohlídce. Nejen že se o zvířecích obyvatelích něco dozvíte, ale můžete si je také pohladit, nakrmit, nebo svézt děti na poníkovi. Minifarma nabízí i zooterapii a ergoterapii.
Více ZDE.

Babiččin dvoreček Licibořice

„Chcete ukázat dětem, jak skutečně vypadají domácí zvířata, která znají z knížek? Mají rády zvířátka, ale nemůžete si doma žádné dovolit? Přijďte tedy k nám!“ vyzývají rodiče v Babiččině dvorečku nedaleko Pardubic. Děti si tu mohou zvířátka nejen prohlédnout, ale také pohladit a nakrmit. Za prohlídku stojí i Dědečkova obůrka s lesními zvířaty, která lze pozorovat zblízka. A můžete si i zajezdit na koních.
Více ZDE.

Farmářova stezka Újezd nade Mží

Součástí areálu Zámeckého statku Újezd nade Mží poblíž Plzně je také Farmářova stezka s expozicí domácích (ne jen ryze českých) zvířat. K vidění jsou tu kromě ovcí, koz, prasat, hus a kachen také pštrosi, pávi, lama nebo velbloud. Nachází se tu i chaloupka s expozicí Jak se dříve žilo. „Farmářova stezka je v rukou páru nadšenců, kteří se snaží společně i celý zámecký areál upravit do běžného života pouze ze svých zdrojů,“ předesílají majitelé.
Více ZDE.

Statek Selský dvůr v Braňanech

Kousek od Mostu můžete navštívit bývalou významnou hospodářskou usedlost, kterou dodnes tvoří několik hospodářských budov. V minulých letech prošel celý areál komplexní rekonstrukcí a dostavbou a zabydleli se v něm nejen koně mnoha plemen, ale také další zvířata. Například oslíci, miniprasátka, králíci, kozy nebo ovečky. A každým rokem přibývají další zástupci hospodářských zvířat. „Areál je otevřen pro všechny pozitivně smýšlející lidi s láskou ke zvířatům, kteří zde najdou pohodu, odpočinek a relaxaci,“ říkají provozovatelé.
Více ZDE.

Toulcův Dvůr v Praze

Statek, který je Střediskem ekologické výchovy, naleznete v Praze - Hostivaři a náleží k němu zhruba 10 hektarů přírodního areálu. K vidění tu je les, louka, mokřad, podmáčená olšina, pole, sad i pastviny. A právě na těch se pasou domácí zvířata původních českých plemen. Na farmě totiž probíhá projekt Noemova archa, při kterém pomáhají zachovat agrobiodiverzitu a zachránit původní česká plemena hospodářských zvířat.
Více ZDE.
5ce3ee864b2a0obrazek.png

Farmapark Soběhrdy

Děti se v rozhlehlém areálu nedaleko Benešova u Prahy seznámí se zvířátky z farem z celého světa. Tak třeba s lamou z Jižní Ameriky, s africkými watusi, kamerunskou ovcí i kozou, velbloudem dromedárem, kravičkou dahome nebo pštrosy emu. Uvidíte také klokánky, jaka domácího, kapybaru, velblouda drabaře, vodní buvoly, prasátka kudrnatá, nutrie, ovce ouessantské, kozlíka girgentánského, oslíka nebo kozla karpatského. Některá si děti mohou i pohladit a nakrmit. Kromě toho je pro ně v parku připraven také spousta atrakcí.
Více ZDE.

Čtěte také:

Reklama