Pokud si často a ráda necháváte prohřívat tělo v příjemném prostředí sauny a bojíte se, že s příchodem děti je této kratochvíli konec, máme pro vás dobrou zprávu. Dětem saunování neškodí. Naopak, významně jim prospívá!

sauna

Když jsem byla nedávno na ozdravném a relaxačním pobytu v jednom wellness zařízení, rozhodla jsem se využít kromě svých oblíbených římských lázní i místní sauny. Byla zrovna prázdná a já se tak mohla pohodlně uložit na prostřední stupeň. Po chvíli mě však překvapila mladá maminka, která se usadila naproti mně s malým miminkem v náručí. Očekávala jsem brzký řev, protože v sauně bylo opravdu horko, ale zatímco já už nesnesitelnou teplotu nemohla vydržet, klouček se spokojeně culil a hrál si krůpějemi potu, stékajícími mamince po tvářích. Co vede rodiče k saunování dětí a jak je procedura efektivní, jsem se rozhodla pro vás, milé čtenářky vyzkoumat.

Jak dětem sauna prospívá?

Kromě okamžitých efektů saunování, jako je zkvalitnění různých funkcí organizmu (chuti k jídlu, kvalitního spánku) a vylučování nadbytečné kuchyňské soli, se nejvíce oceňuji dlouhodobé účinky sálavého tepla - zejména zvýšení celkové odolnosti vůči nemocem. To potvrzuje i zkušenost maminky Petry: „Moje šestiletá Péťa byla do tří let pořád nemocná, nevyhnula se nám ani dvojí hospitalizace. Jakmile však Petruška nastoupila do školky, kde chodí jednou týdně do sauny, stoná mi maximálně jednou do roka. Až z ní bude školačka, určitě ji budeme do sauny nadále brát.“

V jakém věku začít?

Přesná hranice se nedá stanovit. Moudré knihy radí začínat ve věku dvou a půl až tří let, kdy jsou batolata již plně schopná vyjádřit reakce na neobvyklé prostředí, nicméně podle zkušených maminek se dá začít mnohem dříve: „Ve Finsku saunují miminka už čtrnáct dní po porodu. My jsme s Ádou začali v šesti měsících a všechno proběhlo v klidu, vůbec se nebál a po skončení procedury vždy spokojeně usnul,“ svěřila se mi paní Majda.

Sprcha , studený bazének?

Ochlazování tvoří nezbytnou součást saunování „Ideální je pomalu se ponořit s dítětem do chladné vody - maximálně však do výše krku, hlava musí zůstat nad vodou. V případě sprchy je vhodné začít s vlažnou vodou na nožičky a postupně ubírat teplotu, abychom dětem saunu nezprotivili,“ potvrdila nám Radmila Morávková ze společnosti Dyntar, výrobce saun na míru. „U nejmladších dětí by se koloběh ohřívání a ochlazování měl opakovat jen jednou, u větších batolat je vhodné opakovat proceduru dvakrát. Starším dětem pak úplně stačí tři opakování (více není třeba).“

Kam s dětmi do sauny?

Navštěvovat s dětmi běžné veřejné sauny se všeobecně nedoporučuje. Jednak si nikdy nemůžete být jistí dostatečnou hygienou, a ve smíšených saunách navíc můžete děťátko nevědomky vystavit pátravým pohledům pedofila. Nejlepší variantou jsou jednoznačně sauny domácí, kde se schází rodina a přátelé - bez problémů v nich ohlídáte jak správnou teplotu, tak i naprostou čistotu. Využít však můžete i hromadného dětského saunování, a to nejen při mateřské škole, ale i v rámci kurzů plavání. Větší skupiny vítají zejména maminky s méně přizpůsobivými dětmi: „Naše Klárka se ze začátku sauně bránila - prý je v ní moc horko, voda je moc studená a je tam strašná nuda. Jak ale viděla, že ostatní děti proceduru bez problémů podstupují, všechny námitky rázem ustaly,“ usmívá se maminka Jana.

Finská, nebo infrasauna?

Ačkoli nás Aleš Drobný z firmy Marimex (firma dodávající infrasauny a bazény na český trh) ubezpečil, že „infasauna dětem nijak neškodí a mohou ji bez problémů navštěvovat“, pro zvýšení nespecifické imunity je efektivnější střídání tepla a chladu. Pokud tedy dítě není po nějakém úrazu a nepotřebuje cíleně prohřát konkrétní část těla, je pro ně vhodnější klasická finská sauna.

Na co si dát pozor?

Kromě již zmíněné hygieny musíme dbát i na zdravotní stav dítěte. Před první návštěvou sauny je vždy lepší poradit se s lékařem, zvláště u hodně malých dětí. Saunování se pak zcela vylučuje, pokud vaše dítě trpí akutním či chronickým onemocněním provázeném horečkou, mokvavými ekzémy a hnisajícími ranami, epilepsií, onemocněním jater i ledvin, případně rozvinutou nedostatečností srdce. Po prodělané nemoci by se dítě mělo nejméně dva týdny adaptovat v kolektivu, než opět začne se saunováním.

Vždy je také třeba naslouchat pocitům dítěte a pečlivě sledovat reakce batolat - stejně jako nám dospělým i jim může tento způsob lázně jednoduše nevyhovovat.

Pravidla saunování s dětmi

  • Ideální teplota pro děti je 60-65 °C (ve správně vyhřáté sauně by měla být dosažena na druhém stupni, tedy asi 90 cm nad podlahou).
  • Kojenci a batolata se ohřívají maximálně 3 minuty, starší děti pak 5 až 8 minut.
  • Vymyslete pro děti krátké slovní hry, kterými se během procedury zabaví.
  • Doporučuje se saunovat pravidelně jednou týdně.
  • Nejvhodnější doba k návštěvě sauny je navečer (kolem páté hodiny).
  • I když děti hlídáme, vždy je lepší použít kolem topidel ochranný dřevěný kryt jako prevenci před popálením.
  • Po proceduře si dítě vždy musí odpočinout!

 

Zdroje

Čtěte také...

Reklama