Občas si připadám ve svém životě jako ve vězení.


Zamykám si tu svoji „místnost“ dobrovolně, protože je mi v ní svým způsobem dobře. Nechce se mi opouštět zaběhnuté rituály, vzdát se něčeho již osvědčeného. Bojím se, že když udělám změnu, všechna jistota se rozplyne. A tak si raději nepřipouštím problémy. Neříkám je nahlas a dusím je hluboko v sobě.

 

Jen párkrát jsem sebrala odvahu a pustila sama sebe na svobodu.

 

Poprvé to bylo před pár lety. Měla jsem práci, vztah, bydlení. Ale pořád to nebylo ono. Byla jsem spokojená, ale nepříliš šťastná. Když skončil vztah, rozhodla jsem se pro svobodu.

 

Odešla jsem studovat. Vyměnila dětský pokojík za podnájem. Několikatisícové město za Prahu. Donutila jsem se odvyknout si na pravidelný měsíční příjem a roztáhnout tak svá trochu v té době chudá křídla.

 

Seberu odvahu a zase poletím

 

Našla jsem si práci a ze začátku byla nadšená. Všechno šlo. A jak míjel den za dnem, začala jsem být opět spokojená, jen to nebylo ono. Každý den jsem vstávala do práce a každý večer v posteli přemýšlela o tom, jestli bych neměla udělat změnu. Toužila jsem odejít z toho známého vězení spokojenosti.

 

Dokázala jsem to a jednoho dne opravdu odešla.

 

Teď je mi dobře. A kdyby tomu tak nebylo, seberu sílu a dostanu se ze „spokojeného“ vězení. Možná to půjde stále hůř a hůř, ale musím to dokázat. Nedívat se na okolí, nevnímat pohodlnost. Pustit se do toho!

 

Mám sílu říct: „Stop“?

 

Člověk okolo sebe často nemusí mít chladné čtyři zdi a za dveřmi odměřeného hlídače, aby si připadal jako ve vězení. Někdy je to mnohem horší. Protože do konce útrapných dnů nezbývá jen zbytek trestu, ale mnohem víc.

 

Někomu chybí odvaha opustit zlatou klícku. Jiný se bojí změnit život, protože má pocit, že to sám nemá šanci zvládnout.

 

Možná to bude znít trochu naivně, ale přála bych si, aby ti, kteří se cítí jako ve vězení a nevěří, že to zvládnou sami, dokázali alespoň někoho požádat o pomoc. Každé vězení má od své cely klíč a stojí za to, se ho alespoň pokusit najít…

 

 

Dnešní téma:

Vězení

Byla jste tam někdy?

Na návštěvě, v práci, za trest?

 

Co se vám vybaví, když se řekne slovo: „Vězení“?

Nevzpomenete si na svoje zaměstnání?

Na svůj partnerský vztah?

Na rodiče, příbuzné či kamarády?

 

Zlatá klícka!

Stojí luxus za strádání?

Chtěla byste radši lásku než nové auto?

Utekla jste od bohatého?

Myslíte si, že spíš život v chudobě je vězením?

 

A co zvířata?

Zrušila byste zoologické zahrady?

Pustila byste šelmy i ptáky na svobodu?

 

Napište nám na:

redakce@zena-in.cz

Reklama